Podlahové topení

Regulace podlahového topení

Podlahové topení zpátečka

   Zdravím pane Valter, chtěl bych se s Vámi poradit, jelikož jsem nenašel odpověď v diskuzi. Mám v koupelně podlahové topení napájené ze zpátečky radiátorů, které jsou v ložnici. Vše je poháněno oběhovým čerpadlem z aku nádrže v technické místnosti. V minulosti oběhovka permanentně běžela a teplotu radiátorů jsem řídil termohlavicemi, teplotu podlahy termostatickým ventilem na zpátečce.
   Loni jsem si pořídil Wi-Fi termostat, který ovládá oběhové čerpadlo radiátorového okruhu. Regulace je komfortní, oběhovka neběží stále a “nehoní” vodu v okruhu, bohužel však (logicky) mam podlahu v koupelně příliš chladnou. Existuje nějaké elegantní řešení nebo je lepší se vrátit k trvalému chodu oběhového čerpadla radiátorového okruhu v technické místnosti? Děkuji Honza

Druhé čerpadlo k podlahovému vytápění + radiátory

   Otázka: zvládne vše (viz níže) utáhnout pouze čerpadlo v kotli?
Dobrý den, hodlám si sám zprovoznit kombinovanou teplovodní soustavu s podlahovým vytápěním, a i s radiátory. Jako zdroj bude Protherm Kotel TIGER KKZ42: 5-19kW, 13 l/min topné vody. Jsem zvyklý si vše udělat sám, ale raději se zeptám na odborný názor nebo na zkušenosti z praxe:
Rozvody v mědi D(průměr) 28 mm (do první odbočky) a pak postupně k D18.
Každý radiátor (v ložnicích apod.) napojen aspoň kousek přes D15.
Radiátorů celkem 8ks (poměrně předimenzované). Odhaduji teplotu vody do max 50°C (spíš 45°C).
Podlahové topení, 3 smyčky s D16mm v PEX- AL-PEXu na 13cm polystyrenu, celkem do 50m2 (2 koupelny, chodba, WC a kuchyň s obývákem). Předpokládám připojení do rozdělovače Cu D22 přes termostatický 3cest. ventil (asi kolem 30°C). Do směšování chci nějak (nastavením kohoutů na přívodních větvích) zapojit zpětnou větev od radiátorů, teplou větev a studenou větev. S tím, že by to mělo fungovat i při uzavření větve s radiátory jejich termostat. hlavicemi. Jeden radiátor (žebřík v koupelně) je blízko kotle a nebude mít termostat. hlavici (aby měl kotel aspoň něco, když se vše ostatní zavře). Žádné motorizované ventily apod. nehodlám používat. Maximálně použít někam vodorovné zpětné ventily.
   Jde mi o to, jestli si budu muset vše sám spočítat, nebo zda je to tak "občas k vidění a zda je to funkční jen s čerpadlem z kotle? Nebo budu muset použít přímo v rozdělovači další čerpadlo. Celková tep. ztráta je do 7kW (150m vytápěné plochy, zdivo s polystyrenem + zatepleno 10cm šedivého polystyrenu). Kotel stáhnu na asi 2/3 výkonu. Bude ohřívat i teplou užitkovou vodu. Děkuji za váš čas a radu. Josef

Teplota povrchu potěru

   Dobrý deň. Zaujíma ma jedna vec ohľadom funkčnosti podlahového kúrenia. Mam spravený nie príliš kvalitný poter (veľmi malo cementu) a neviem ci to môže mat vplyv na prestup tepla od podlahového kúrenia. Po nahriati systému ma vstupná voda teplotu 29, výstupná 26 a teplota poteru je 23. Vonkajšia teplota 15, vnútorná 21. Nemal by mat povrch poteru teplotu blízku vracajúcej sa vode čiže spiatočky? Ďakujem

Cyklovaní kotle Vaillant

   Dobrý den, především děkuji za Vaši práci, co na webu děláte, rád bych se zeptal na můj problém.
Mám kondenzační kotel Vaillant VSC 196/2 150 ecoCompact a k němu připojenou regulaci Vaillant calorMatic 360 vše donedávna topilo bez problémů, nicméně momentálně mě trápí následující.
 - kotel se neustále zapíná a vypíná tzn. nahřeje topnou vodu na cca 45st. čerpadlo ji pustí do podlahovky a cca po minutě běhu hořáku se vypne a už jen běží čerpadlo kotle než se zpátečkou do kotle dostane studenější voda a takhle je schopný to dělat třeba 30x za hodinu.
 - v referenční místnosti kde je umístěna regulace není schopný topný systém natopit na požadovanou teplotu, např. teplota den nastavena na 21st. a nejvíc je tam přes den cca 20st.
 - topná křivka nastavena momentálně na 0,8
 - zapnutá adaptivní topná křivka
Teď přemýšlím, jestli jsem schopen nastavit nějak sám, nebo kontaktovat firmu co kotel zapojovala. Děkuji moc

Soubory: 

Podlahovka špatně topí

   Zdravím Vás všechny a jdu si prosím pěkně pro radu. Bude to trošku delší čtení, ale už si nevíme doma rady a měli jsme tam kde koho. Budu psát trochu heslovitě. Máme bungalov 150 m2, teplovodní podlahovka, rozdělovač Giacominni (tuším R553 nebo tak nějak) a kotel plynový kondenzační Brotje WHBS 14D. V rozdělovači 7 okruhů a bez čerpadla v rozdělovači. Táhne to kotel (prý s přehledem zvládne i 11 okruhů).
   Novostavba je stará cca 3 roky. V létě 2020 se dokončili hadi a zalévalo se a dělala se topná zkouška. Vše ok, ale ještě jsme tam první zimu nebydleli. Chodili jsme na kontrolu a topili jsme. Předesílám, že i při nastavení otopné vody na 33 stupňů stačilo až nad hlavu a bylo v pokojích kolem 22 stupňů. Jen pro upřesnění půdorysně – dva dětské pokoje kolem 12 m2, jedna ještě o něco menší ložnice 9m2 koupelka, menší chodbička, zádveří a obývák s kuchyní cca 40 m2 na dva okruhy.
   První zima tedy zkouška a ok topilo se. Druhá zima, jdu k rozdělovači a průtokoměry černé jako bota ale doslova. Voda se na počátku ošetřila i inhibitory i nějakýma těma Q400 nebo těma Qčkama obecně. I přes to voda druhou zimu černá, jak zmiňuji. V pokojích začala klesat teplota a vše začalo být teplotně nevyvážené jako na počátku. Onu druhou zimu – všude 19 stupňů. Žádný med. Kotel cykloval, natopil se a spadl...natopil se a spadl – teplo nepředal. Přežili jsme a na jaře jsme dělali 2x kompletní čistění přes bečku a opětovně jsme vodu upravili, ale bez zlepšeného výsledku. Nakonec jsem se plácl přes kapsu a povolal firmu s REMS jednotkou – to bylo bordelu a mazu. O magnetickém filtru ani nemluvím. Buď tedy špatně na počátku ošetřeno anebo druhá možnost – v době napouštění na počátku byl nějaký problém s částečkami ve vodě, když lidi napouštěli bazény a jestli tam něco z řádu nehrklo. Ale zpět ke strojnímu čištění. Mnuli jsme si ruce, protože kluci dělali i rozbor vody, namíchali správné PH a dovezli si již upravenou vodu pro tento účel nebo nějakou tu úpravnu. Vše předpisově. Propláchli nám i útroby kotle a magnet. filtr. Zlepšení bylo znát, jásali jsme, avšak ony dva dětské pokoje znovu jako by ale úplně stávkovali (žádné dlouhé smyčky). Jinak před strojním čištěním doplním, že jsme dávali něco za bezmála 6000 od giacominni na uvolnění a dělali to tak 2x, než přijeli – dva dny po sobě (napustit + chemie, druhý den vypustit a znovu napustit + chemie), poté strojní čištění. Giacominni má pro mě moc nechápavé štelování. Přes imbus klíček. Takže žádné otáčení čepičkami ale pěkně imbus. Říkal jsem si, vytéká z toho trošku černá voda a má to vůli při otáčení a píská to. Tak jsem i přes upozornění na možné stržení těsnění otáčel a otáčel a rozchodil to. Srovnal jsem průtoky do lajny...a světe div se, topíme a všude (no, jak se to vezme).
   Nejen že nestačí topit na 33, ale ani na 37 nýbrž na 40 stupňů do vody, ale bohužel od noh je teplo cítit jen zónově. Někde jdu, zima...někde najednou teplo. Celkově topíme, zima není, ale řeknu to tak, rozhodně to není optimální a rovnoměrné. Do štelování již zasahovat nechci, byť by bylo někde třeba zvednout teplotu jako v koupelce a v těchto dvou pokojích. Vytopit to vytopí, ale za jakou "cenu"? Kotel cykloval v minulosti – troufnu si říct, že díky překážce (bordelu v magnet. filtru, a tak celkově). Ale já z toho mám pocit, jako by ty průtoky byly zanesené, protože až jsem je rozhýbal tím štelovacím imbusem a vyteklo ještě přes ventil pár kapek škaredé vody, mám tucha že ani ono strojní čištění nevyčistilo vše a nevím, zda může něco zbýt ještě v samotném těle rozdělovače? Ten, kdo nám to dělal byl živnostník, který ale i jako hlavní povolání dělá vodotopo (jen že to nedělal nějakej Franta, co si myslí, že to umí a neumí). Sám z toho byl špatný a několikrát jsme to spolu řešili. Nicméně jsme to nedořešili a pak se začalo stagnovat, protože nikdo nevěděl. Záruka je pryč a 10.000 za REMS a strojní čištění taky a jsme tak jak se říká "někde na půl cesty" není to zlé, ale ani v pohodě. Jsem laik a všude jsem četl, že rozdíl teplot mezi vrchním vstupem a vstupem zpátečky (kde jsou teploměry) by mělo být tak 7 stupňů a ne víc. Aspoň tedy toto jsem četl. My máme vrchní vstup nyní 40 stupňů a dolní zpátečka tak 24 stupňů. Všichni říkali, máte velké hady, čerpadlo to neutáhne, ochlazuje se vám to, a proto to nerovnoměrně topí. Máme malé pokoje a nikde není přes 80-90m hada. Čerpadlo na max 5m výtlačná výška. Dnes nám pán zkouší předělat čerpadlo za 7m výtlačné výšky, ale pak už tedy opravdu nevím. Kdyby tomu tak bylo a opravdu tam ti borci namotali delší ty hady, nebo něco, netopilo by to ani na začátku po tom, co se podlahovka zalila. Shrnu to: máme několikrát vyčištěno a ošetřeno, máme strojně vyčištěno a ošetřeno, výsledek nerovnoměrné topení a pouštíme do podlahovky 40 stupňů, kdy v minulosti jsme pouštěli 33 a myslel jsem, že tam padnu. Měli jsme tam pána z Brotje (dnes nám vyměňuje na zkoušku to čerpadlo), pána z Giacominni a už bych řekl, že prostě jsme na konci našich možností.
Budu rád za každou radu. Děkuji moc, jestli jste vydrželi se čtením až do konce.

Připojení TČ k podlahovému topení

   Dobrý deň pán Valter, už ani neviem cez akú hordu stránok som sa k vám preklikala, ale asi po dvoch hodinách čítania vašich príspevkov som zistila ako malo toho viem. Rada by som vás teda poprosila o vzácnu radu ohľadom správneho zapojenia jednotlivých komponentov. Mám 8kW tepelné čerpadlo vzduch-voda (s pomocnými 9kW špirálami v prípade potreby) značky Daikin EHVH08S23DA9W7 ktorý je osadený v jednoposchodovej novostavbe iba s podlahovým kúrením AL-PEX16x2mm na celkovej vykurovacej ploche 153m2.
   Predajca čerpadla vypočítal že tepelné čerpadlo je viac než postačujúce. Čerpadlo sa nachádza na poschodí v technickej miestnosti a vedľa neho je situovaný aj jeden jediný 7 okruhový rozvádzač. Problém vznikol po zistení, že mám dlhé okruhy (5x po 200 metrov a 2x po 100 metrov - spolu 1200 metrov), predajca však konštatoval, že to nie je až taký problém len budem potrebovať anuloid (Ivar 550600 A), expanzne nerezové nádoby do 8 bar (24l na SV a 24l na TUV) a sekundárne čerpadlo (Grundfos Alpha 3 25-80 130) aby mi to tu vodu pretlačilo, keďže interné obehové čerpadlo v tepelku je slabé. Po menšom prieskume som si myslela, že viem ako anuloid funguje, ale ako som čítala na vašom webe je toho oveľa viac - laminárne prídenie, regulátory prietoku, potreba teplomerov na všetkých vývodoch, veľkosti potrubí...
   Predajca však priznal že sa do vodarčiny nevyzná tak som oslovila viacero kúrenárskych firiem na ktorých bolo zjavne, že s anuloidom nemajú skúsenosti takže si to cele logicky skúšam rozvrhnúť sama (len teda neviem ci som na dobrej ceste a preto vás prosím o radu). Viem, že primárny okruh by mal byť o 5-10% väčší než sekundár, netuším však ako to docieliť. Keďže mám dlhé okruhy v podlahe tak predpokladám že voda do anuloidu na spätnej ceste príde už studena. Tepelne čerpadlo ma 1" vývody na vykurovací okruh ale anuloid je 5/4" - aké by malo byt potrubie? ALPEX 26, 32 ci 40mm. Mal by mat sekundárny obvod expanznú nádobu? Ak áno ako približne veľkú a kde napojenú - na teplej ci spätnej, medzi čerpadlom a anuloidom alebo medzi anuloidom a rozvádzacom?
   Bude veľmi vadiť ak potrubie do a z anuloidu je vertikálne? Je potrebný regulátor prietoku? Ak áno tak v ktorých miestach - z pohľadu anuloidu T1,T2,T3,T4? Podlá výpočtu objemu vody v podlahovke mi vychádza cca 135 litrov vody a podlá kalkulačky (https://zilmet.it/en/heating-vessels) sú 24 litrové expanzne nádoby dostačujúce (ak teda správne počítam). Tepelné čerpadlo ma nádrž s 230 l vody a aj zabudovanú 10 l expanznú nádobu ktorá je napojená na spätnú vetvu z vykurovacieho okruhu. (prílohy môžem samozrejme odposlať pre lepšiu predstavu). Ospravedlňujem sa ak je priveľa otázok, rada by som tomu však porozumela a vopred preto ďakujem za každú pripadnú odpoveď.
 Doposielam prílohy. Vysvetlivky:
   O - odvzdušňovací ventil
   OU - uzáver s odvzdušnením
   P - čerpadlo
   U - uzáver
   F - filter s odvzdušňovacím ventilom a vypúšťaním
   EX - expanzná nádoba
   A - anuloid s odvzdušňovacím ventilom a vypúšťaním
   PV - poistný ventil s vypúšťaním
   SK - spätná klapka
   zelena - studena voda
   oranžova - tepla voda
   fialova - recirkulacia TUV

Protherm Ray KE 12 – nastavení výkonu spirál

   Dobrý den, máme doma elektrický kotel Protherm Ray KE 12 a rád bych se zeptal, zda jde tento kotel nastavit tím způsobem, aby topil pouze na výkon 1KWh. Dle jeho stupnice výkonu zatím bohužel topí pouze na sudé hodnoty, tedy 2, 4, 6KWh... a při příznivějších venkovních teplotách, kdy není třeba tak topit, hodně osciluje, protože zbytečně přetápí i při 2KWh, děkuji.

Stránky