Regulace podlahovky

   Dobrý den pane Valter, nalezením těchto stránek mi snad spadne kámen ze srdce :-). V rozestavěném domě o ztrátě 6,7 kW a všude provedené podlahovce řádně naprojektované řeším zdroj. TČ nechci, protože tam budou ještě akumulační kamna na vytápění celého domu. Problém je ale v tom, že nepojedou stále. Proto si myslím na Protherm ray, ale jak tady čtu vaše odpovědi, potřeboval bych poradit s regulací mimo kotel – jak píšete. Kotel bude natápět ještě TUV bečku min. 200 litrů, v létě bude do ní topit fotovoltaika. Podlahovka má projektované uzávěry dle pokojovými termostatů, je to od Giacomini, kde bude vždy dodržen balancovaný průtok. Požádal bych Vás o nákres schématu, komponenty klidně vezmu od Vás, nebo se s Vámi vyřídím jinak, jen bych to chtěl dotáhnout k dokonalosti. Kdykoliv mi brnkněte, rád doplním vše potřebné.

   Dobrý večer, omlouvám se, ale práce máme tolik, že další zakázky nepřijímáme, protože nejsme schopni je v rozumném čase vyřídit. Jediné, co mohu je vám věnovat trochu večerního času.
 1) Akumulační kamna máte na mysli předpokládám krbová ne elektrická.
 2) Uzavírání podlahových okruhů prostorovými termostaty bych zatím nerealizoval. Udělejte jednu topnou sezónu bez nich a uvidíte, nebo realizujte jeden okruh a poté se rozhodněte. Osobně si myslím, že uzavírání podlahového topení ve standardních aplikacích není dobrá cesta a zákazníci mi dávají za pravdu. Musí být opravdu důvod. Více se dočtete na mém webu.
 3) Jestliže chcete udělat efektivní řízení musíte mít efektivní topný systém a ten bez kvalitní projekční práce neuděláte. Zajděte za kvalitním projektantem topení, řekněte mu svou vizi (v podstatě co jste řekl mně) a nechte si zpracovat prováděcí projekt. Na konci určitě uvidíte, že to nebyli vyhozené peníze, a i vám to ušetří plno nervů. Ono se to nezdá, ale pokud to má pracovat jako celek, tak to nebude tak jednoduché, jak se to zdá.
 4) Projektant by vám měl doporučit i místní dobrou firmu na regulaci, pokud ne, tak s tím něco uděláme.

   Dobrý den pane Valter, nemáte se za co omlouvat, předpokládá se, že člověk vašich znalostí neví, kam dřív skočit. Naopak, já se omlouvám, že jsem si dostatečně neprošel váš web a nenapsal fundovaný dotaz. Nyní se tedy budu snažit :-)
Stávající stav: Objekt (3 lidi) o tep. ztrátě 6,7 kW v hrubé stavbě, začínají se dělat instalace. Prováděcí projekt na ÚT navrhuje podlahové vytápění v suterénu + dvě NP, teplotní spád 40/34 + TČ. Tedy bez otopných těles, okruhy s obdobným průtokem, délkou + v každé místnosti termostat na zavření hlavice v rozdělovači.
Technologie:
 - kachlová akumulační kamna počítaná přímo pro tento dům, přikládání 1x za 12 hodin, umístěná ve středu dispozice 1NP. Vytopí 1NP +2NP otevřenou galerií.
 - v obyt. místnostech 1+2NP invertr klima
 - uvažuji o fotovoltaice
 - uvažuji o centrální rekuperaci Atrea
   Protože kachlová kamna nemusí jet vždy, ÚT bych řešil ne navrženým TČ, ale elektrokotlem e ekvitermem napojeným přímo na rozdělovače v patrech. S uzavíráním větví podle vás souhlas, nastavení průtoku na stejný spád, nastavení el. kotle na 6kW …atd.
Zásobník TUV 300l – návrh projektanta (nebo 200l) vytápěný nepřímo vodou z elektrokotle. FV napojena na elektrokotel.
Dotazy:
 1.- váš názor na doplňkový zdroj ke kamnům + TUV?
   TČ – další kompresor tam nechci,
   TUV – 300 l podle PD kvůli FV, podle mě neekonomické – stačí 200 l.
 2.- jak odstavit elektrokotel v 1+2NP, když pojedou kamna a v 1PP bude potřeba podlahovka? Regulace dokupovaná ke kotli to zvládne?
   Vím tady o firmě, co dělá MaR, dělá jen velké věci. Možná bych je ukecal, ale potřeboval bych navézt.
 3.- u el. kotle Protherm jste komentoval, že se nakupuje dle ceny a my-investoři neřešíme, co vlastně ten kotel umí, naprosto souhlasím – už podle sebe :-) a to si nemyslím, že jsem úplně mimo. Zkrátka to nedokáži posoudit. Můžete mi prosím doporučit – opět podle vašich slov kotlík s “větším komfortem”?
Pane Valter, velice si vážím vaší práce, máte můj obdiv. Věřte mi, že kolem vašeho čísla účtu jen tak neprojdu.

   Dobrý den, hezky sepsané.
 Ad1) podlahové topení je nízkoteplotní spotřebič a tepelné čerpadlo je nízkoteplotní zdroj, který je cca 3x účinnější (průměr za rok) než elektrokotel, takže projekt dává smysl. Pokud TČ nechcete z důvodu hluku, tak vaši volbu respektuji, jen doporučím udělat finanční rozvahu (investice + provozní náklady pro TČ a elektrokotel) na 15 let. Buď vás výsledek ve vašem názoru podpoří nebo vám dá minimálně poklady k zamyšlení. Hodně bude záležet na využití zdroje tepla.
   Co se týká TUV, tak pro 3 lidi je 200 l až kam (normálně při 60°C = 4-6 lidí, pokud tam tedy není teenager), osobně bych doporučil 120 l, když je mezi velkými koupelemi minimálně 1 hodina. To platí, pokud není plánovaná FVE, protože pálit přebytky v bojleru je velmi hospodárné. Jestliže plánujete FVE do tří let, tak bych dal 300 l nádrž, protože to dává smysl a projektant se určitě nepodíval z okna a neřekl „dnes to bude 300“ :-D
 Ad2) Odstavoval bych podlahové rozdělovače v 1 a 2.NP uzavíracími ventily od teploty spalin (spalinový termostat) z krbových kamen nebo od prostorového ovladače (ruční ovládání), nejlépe obě možnosti. Ve stavu, který jste popsal bych provedl takovou přípravu, abych se nikdy nedostal do úzkých až bude dům před dokončením, což zahrnuje.
  a) topenáři říci, aby na přívod TV do podlahových rozdělovačů v 1. a 2.NP (možná i v 1.PP) osadil uzavírací ventily (nikdy nesmíte zavřít všechny 3 rozdělovače), aby bylo možné odstavit jednotlivá patra.
  b) Pokud to prostor umožní, tak u kotle bych udělal takové centrum řízení. Tam bych natahal všechny kabely, Poté by se osadil nějaký rozvaděč a provedlo by se potřebné zapojení (už se s tím dá dělat cokoli). Pro univerzálnost bych doporučil natahat tyto kabely (elektrikář bude vědět):
  - CYKY 3Cx2,5 - přívod kotle; CYKY 3Ax1,5 – HDO; JYTY 2x1 – venkovní snímač sever
  - do každého podlahového rozdělovače CYKY 3Cx1,5 a FTP 4x2x0,5
  - ke komínu krbových kamen CYKY 3Cx1,5 a FTP 4x2x0,5
  - do prostoru ovládání 2x FTP 4x2x0,5
  - snad jsem na nic nezapomněl, to bych si to musel nakreslit a na to už nemám sílu. Když něco vytvoříte, tak se nad tím můžu zamyslet.
 Ad3) Abych se přiznal, tak s elektrokotli nemám až takové zkušenosti abych byl kompetentní radit. Když vezmu, co vím + prošel jsem si podklady 4 základních výrobců, tak podle toho, co jste napsal, technického řešení a poměru cena/výkon bych byl pro 9 kW Protherm. Pokud něco nevyhovuje, tak potřebují více informací. Nyní už rozhodují detaily a nemá cenu platit za věci / součásti které nepotřebujete / nevyužijete a můžou se „posrat“. Berte to jako osobní názor a měl byste to konzultovat jako celek s i projektantem topení.

Zdravím pane Valter, děkuji za ochotu a váš názor, určitě užitečný. Pozdravuji i přes vaše číslo účtu :-)

Odesílatel: k.ch@hotmail.com