Cyklování kotle

Téma zabývající se cyklováním plynových kotlů

Cyklovaní kotle Vaillant

   Dobrý den, především děkuji za Vaši práci, co na webu děláte, rád bych se zeptal na můj problém.
Mám kondenzační kotel Vaillant VSC 196/2 150 ecoCompact a k němu připojenou regulaci Vaillant calorMatic 360 vše donedávna topilo bez problémů, nicméně momentálně mě trápí následující.
 - kotel se neustále zapíná a vypíná tzn. nahřeje topnou vodu na cca 45st. čerpadlo ji pustí do podlahovky a cca po minutě běhu hořáku se vypne a už jen běží čerpadlo kotle než se zpátečkou do kotle dostane studenější voda a takhle je schopný to dělat třeba 30x za hodinu.
 - v referenční místnosti kde je umístěna regulace není schopný topný systém natopit na požadovanou teplotu, např. teplota den nastavena na 21st. a nejvíc je tam přes den cca 20st.
 - topná křivka nastavena momentálně na 0,8
 - zapnutá adaptivní topná křivka
Teď přemýšlím, jestli jsem schopen nastavit nějak sám, nebo kontaktovat firmu co kotel zapojovala. Děkuji moc

Soubory: 

Logika spínání kotle – cyklování

   Vážený pane Jardo, Google mě k vám zavedl a ráda bych se na vás obrátila sice s obecným dotazem, ale nedaří se mi na něj nalézt odpověď a zavolaný technik nebyl úplně sdílný.
Situace: Plynový kotel Junkers Eurostar ZE/ZWE 24-3 MF A (pravidelně servisovaný, byť starší). Starý dům, velká litinová topení. Termostat TR21, v místnosti je topení otevřené do plna. Topí se v omezeném počtu místností (nevyužívané radiátory jsou zavřené). Řeším, jak ideálně nastavit celý systém, aby kotel nespínal jak blázen. Pochopila jsem, že regulátor teploty na kotli, je voda v oběhu. Dnes jsem pozorovala chování kotle a měřila spínání po cca 1 hodinu. Kotel sepne a teplota se ohřívá do nastaveného maxima (nyní cca 56 st), kotel vypne a teplota začne okamžitě klesat jakoby po vteřinách, čím níž je teplota, tím déle drží, ale po cca 3 minutách sepne ohřev znovu. Ohřívá cca 2-3 minuty vypne, teplota klesá. A tímto způsobem to jde dokola.
Otázky:
 1) Je to běžný stav? Je spínání po 3 minutách nastavený interval?
 2) Spíná-li kotel kvůli klesání teploty pod určitou hranici (a shodou okolností to vychází na 3 minuty), co může způsobovat tak rychlé klesání (nyní je 8 stupňů nad nulou)? Může to na to mít vliv nějaké míchání vody kolem uzavřených radiátorů, případně radiátoru, který je první/poslední na řadě a je vypnutý?
   Budu velmi vděčná za každou praktickou radu, jak efektivně kotel využívat. Úpravy v domě jsou samozřejmě nasnadě, ale nyní potřebuji zjistit, zda se kotel chová správně a zda i já mu nekomplikuji práci nějakou hloupostí. Chování termostatu/termoregulátoru je také alchymie. Chová se spíš jako jen jako 'zapnuto' / 'vypnuto' s milimetrovou reakcí. Je-li odpověď složitá na vypsání ráda vám zavolám. Moc děkuji a přeji pohodové dny.

Protherm Ray KE 12 – nastavení výkonu spirál

   Dobrý den, máme doma elektrický kotel Protherm Ray KE 12 a rád bych se zeptal, zda jde tento kotel nastavit tím způsobem, aby topil pouze na výkon 1KWh. Dle jeho stupnice výkonu zatím bohužel topí pouze na sudé hodnoty, tedy 2, 4, 6KWh... a při příznivějších venkovních teplotách, kdy není třeba tak topit, hodně osciluje, protože zbytečně přetápí i při 2KWh, děkuji.

Cyklování do podlahového topení

   Dobrý den. Dovoluji si Vás opět oslovit a poprosit o radu. V minulosti jste mi poradil s nastavením kotle pro využití TUV. Funguje to dobře. Zatím jsem pro podlahové vytápění používal jen krb. vložku s aku nádrží.
   Provozuji kotel Vitodens 200W W2BC pro podlahové topení přes směšovač a pro ohřev TUV plovoucího zásobníku umístěného v akumulační nádrži, kterou vytápím krbovou vložkou. Nyní řeším, jak nastavit plynový kotel pro topení přímo do podlahy.
   Kotel je vybaven rozšířením EA1 a nějakým dalším, což usuzuji podle druhé krabice uvnitř kotle. Nevím, o jaká rozšíření se jedná. Bylo dodávané kvůli možnosti kombinace použití kotle pro ohřev TUV v aku. Vše je zdokumentované v příloze.
   Kotel po uvedení do provozu začne přes otevřené Belimo topit do podlahy bez přerušení asi 20 min. poté zhasne plamen, čerpadlo běží a asi po 10 minutách cyklicky zapaluje ale hned, hořák vypíná. Teplou vody na displeji pak udržuje jen na 24 st.C. Mám vyzkoušeno, že pro dostatečné teplo doma stačí krbem přes aku napájet směšovač 30st.C. Kotel tedy přestává topit do podlahy.
   Také nevím, jak ekonomicky kotel využívat (denně hodinově provozovat) pro vyhřátí domu, když bych topil jen jím, tedy plynem.
- maximální topný výkon mám nastaven na 5%
- kódování je dopsáno tužkou v pdf příloze
- do podlahy kotel topil, když jsem vysoušel betonovou mazaninu
- když chci kotel využívat k topení, cykluje a přestává topit
- mám jen venkovní čidlo, ne vnitřní termostat, stačí mi jen ekvitermní regulace
- nevím, zda je při ekviterm. reg. zohledněno nastaveni- "požadovaná teplota v místnosti". Předem děkuji za radu.

Podlahové topení – Viessmann cyklovaní

   Dobrý den, řešíme problém s podlahovým topením a kotlem Viessmann. Kotel topí zhruba 40min a pak se značně cyklovat 1x za 4min zapne hořák na 10s.
Kotel – Viessmann Vitodens 100-w (B1HA - 19)
Termostat – Google Nest Thermostat (OpenTherm)
Druh topení: podlahové 6 okruhů (délku bohužel jednotlivých okruhů nevím)
Parametry: Průtoky na všech větvích 3l/min. Teplota topné vody 38C
Druh stavby: nezateplená budova – byt 80m2
   Jedná se o pronajatý byt jsme v něm první zimu. Na podzim nebyl problém, ale jak teploty klesnuli k nule začali jsme jsi všímat, že podlahové topení není schopné vytopit místnosti. Pokud je topení min 1 h vypnuté a zapne se tak kotel bez problému topí skoro 40min (hoří hořák). Po 40min je na kotly teplota 44C a vypne se (hořák vypne a oběhové čerpadlo běží dál), poté co teplota klesne pod 38 C (10-15min) znovu se zapne teplota vylítne na 44C (asi zhruba za 10s) a vypne se (hořák vypne a oběhové čerpadlo běží dál) a na kotli teplota spadne pod 38C. Za 4 min opět. Jede takhle klidně celou noc teplota na kotli padá. Teplota v místnostech jde dolů, takže za noc máme v místnostech 16C. Jakmile se teplota kotle dostane na hodnotu +-30C zapne se zas na hodinu. Už u nás byly dva servisy a žádný jsi s tím moc neví rady kotel vyčistili a dala se i nějaká chemie do podlahový něco málo to udělalo kotel topí o 20 min déle, ale stejně pak dojde k cyklovaní. Min. výkon na kotli je nastavený přidali i otáčky na čerpadle. Zkoušel jsem zvednout teplotu topné vody na 42C topí o poznaní déle 1,5h, ale dojde taky cyklování. Vyšší teplotu nastavit nemůžu kotel pak vypíná bezpečností pojistka. Proto bych Vás chtěl poprosit o radu.

Cyklování kotle v kombinaci podlahovky a radiátorů

   Dobrý den. Obracím se na vás s prosbou o radu/zhodnocení stavu systému, který nefunguje optimálně. Aktuálně řeším problém s jakýmsi cyklováním kotle Baxi Duo-tec Compact+ 1.24. Po přečtení vašich odpovědí jsem pochopil, že problém nemusí být na straně kotle, ale systému. Jedná se o nově vybudovaný systém před třemi lety. Vše nové v rekonstruovaném domě na základě projektu topenářské firmy. Co je možná, ne úplně, obvyklé je, že se jedná o kombinaci radiátorů s podlahovým topením. Podlahové topení má vlastní rozdělovač a čerpadlo. Oboje je však napájeno jedním zmíněným kotlem. Vytápění probíhá v průběhu roku ve dvou režimech, řekněme. První se týká přechodného období, kdy se topí pouze radiátory, přičemž systém sleduje krom venkovní teploty i teplotu prostoru. Druhý, zimní, kdy systém nesleduje vnitřní teplotu prostoru a řídí se pouze venkovní teplotou. Problém je převážně v tomto zimním období. Požadavkem je, aby docházelo ke stálému natápění podlahy, tedy se topí bez zastávky. Teplota v jednotlivých místnostech je tak regulována pouze termostatickými hlavicemi. V některých místnostech podlahové topení není, jinde ano.
   A problém je: V horním patře, kde se netopí podlahou je chladněji než dole, kde se podlahou topí. Dole, kde se topí podlahou, jsou hlavice víceméně uzavřeny, nahoře jsou otevřeny, nicméně prostor se nevytopí, jelikož hořák na chvilku zapálí, dostane se na vysokou teplotu a pak vypne. Po několika málo minutách se celé opakuje. Jenže do horních radiátorů se sotva dostane teplá voda a už se hoření vypíná. Nemluvě o tom, že radiátory co jsou nejdál a nahoře jsou vždy pocitově trochu studenější než ostatní, přestože topenáři tu už byli a pod hlavicemi cosi ladili na všech radiátorech (že by ona regulace průtoků - možná však nedostatečná…?)
   Můžete mi prosím poradit co s tím? Je toto "uregulovatelný" systém? A kde je ona, asi zásadní, chyba? Představoval bych si, že kotel bude prostě hořet stále na 35° například, nebude vypínat, bude se tím zásobovat podlahové topení, dolní radiátory termohlavice zavřou díky natápění podlahou a v horních místnostech, kde podlahovka není pojednou v kuse radiátory, aby dobře vytopily tento prostor. Děkuji předem za vaší radu, už nevím jak toto řešit. Zkouším měnit ekvitermní křivky všemi směry, bez výsledku. Je to nový systém, byl s tímto záměrem projektován, nicméně nefunguje.

Kombinace podlahové topeni a radiátor

   Dobrý den, brouzdám tu po příspěvcích na Vašem webu a snažím se přijít na problém, který jste tu často řešili. Jedná se mi o časté startovaní kotle. Mám malý rodinný domek, starý, v přízemí cca 70m2 podlahové topení (obývací pokoj s kuchyní - dva okruhy, ložnice -1okruh, pokoj - 1okruh a poslední okruh koupelna a záchod). V koupelně je žebřík. Do budoucna plánuji podkroví o ploše cca 35m2 vytápěné radiátory. Pořídil jsem kotel Viessmann 111 s dobíjecím zásobníkem na užitkovou vodu. Nyní je to nastaveno tak, že kotel ohřívá pouze žebřík v koupelně a poté jde přes rozvaděč podlahového topení, kde je trojcestný ventil a samostatné čerpadlo pro podlahové topení si bere teplou vodu ze samostatného kotlového okruhu. Jednotlivé místnosti jsou opatřeny teploměry na základě, kterých jsou otevírány servo ventily pro jednotlivé okruhy. Pouze obývací pokoj je opatřen termostatem, který při dosažení cílové teploty kotel vypne. Po přečtení spousty Vašich rad jsem dospěl k názoru, že je vše špatně. Nicméně bych Vás rád požádal o radu, zdali je možné nějak zmírnit neustálé spínaní kotle. Přijde mi, že po spuštění kotle (TERMOSTATEM), kdy je voda chladná, kotel se snaží natopit první okruh na požadovanou teplotu (dle nastavení na kolečku u kotle), ale okruh podlahového topení nestíhá kotel ochlazovat a dochází k neustálému zapínaní a vypínaní hořáku. Rád bych se Vás zeptal, jak z této šlamastiky ven. Mám připraven i venkovní teploměr, ale dle příspěvků, co jsem četl, mi to nijak nepomůže. Děkuji za jakoukoli radu.

Vitodens 111 - oblíbené cyklování kotle

   Dobrý den, máme starý rodinný dům osazený kotlem Vitodens 111, nucený oběh, pouze radiátory. Místo termostatu používám systém Pockethome od Elbocku, který vlastně funguje jako více bezdrátových termostatů umístěných v bezdrátových hlavicích (kdysi jsme to spolu řešili po telefonu, ale to už je pár let). Kotel jede podle vlastní ekvitermní regulace. Postupně jsme pořádně zateplili dům, a začal známý problém s velkým minimálním výkonem kotle. Zatím to řeším tak, že od cca -5st. kotel topí podle ekvitermy a vůbec necykluje, při vyšší venkovní teplotě mu pomocí venkovního termostatu vnutím pevnou hodnotu (cca 48st.), která je vyšší, než by vyšla podle křivky. V tomto období Pockethome funguje jako prostorový termostat, který vypíná kotel, jinak pouze otáčí hlavicemi. S touto úpravou dochází k minimálnímu cyklování kotle, max. 2-4 x za hodinu.
   Není mě jasná následující věc: kotel dosáhne nastavenou teplotu + 10st. a vypne hořák, čerpadlo jede. Teplota klesá, klesne pod nastavenou a kotel zase zapálí, jenže moc zhurta, a než se stačí zregulovat na nízký výkon, překročí opět požadovanou + 10 a vypne. To celé trvá několik sekund. Opět teplota klesá, ale kotel už nezapálí, ale nechá vodu daleko více ochladit, skoro jako by měl nějakou časovou konstantu proti cyklování??? Po nějaké době opět zapálí, ale protože voda vychladla daleko více než poprvé, stačí se zregulovat a potom vesele topí na nízký výkon třeba hodinu v kuse. Za hodinu se to celé opakuje.
 1. Dá se nějak zpomalit náběh teploty při zatopení, aby se kotel stačil bez vypnutí zregulovat? Tlak vody je v pořádku, filtry čisté, hlavice otevřené, čerpadlo naplno....
 2. Je možné, že má kotel nějakou časovou konstantu proti cyklování?
 3. Vaše stránky průběžně sleduji, a překvapilo mě, že v případě cyklování radíte topit na nižší teplotu i za cenu častějšího cyklování...Pochopil jsem to správně?
Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů, je to tady pěkné počtení!!

Stránky