Dva zdroje - plynový kotel krbová kamna

Dobrý den, prosím o radu. Vytápím rodinný dům závěsným plynovým kotlem Dakon dua. Do systému jsem připojil krbová kamna s výměníkem. Je možné, aby došlo k poškození plynového kotle, pokud by současně topily obě topidla. Moje představa je, že po vyhoření paliva v krbových kamnech by začal topit plynový kotel.

Dobrý den! Topit současně oběma zdroji je neekonomické, protože jeden zdroj Vám vždy zchlazuje ten druhý s větší tepelnou hladinou. V plynovém kotli je čerpadlo, které tlačí do systému topení, takže na výstup topné vody z plynového kotle dejte zpětnou klapku, aby se nám do něj nedostávala topná voda z krbových kamen. Za krbová kamna osaďte čerpadlo a též zpětnou klapku, aby plynový kotel netlačil topnou vodu do krbových kamen. Odběr do topného systému musí být až za zpětnými klapkami. Čerpadlo pro krbová kamna spínejte termostatem (příložný termostat s přepínacím kontaktem), který umístěte co nejblíže k výstupu topné vody z výměníku krbových kamen. Plynový kotel blokujte od chodu čerpadla krbových kamen (pomocné relé spínané termostatem a zapojeno v kotli na vstup pro prostorový termostat) a tím dosáhnete toho, že pokud topíte v krbových kamnech, tak netopí plynový kotel a po zchladnutí krbových kamen se zapne plynový kotel. Zapojení: kotel ------------ zpětná klapka ---------------------I
                                                                                 I---- do systému topení
krbová kamna -- termostat --zpětná klapka ---I

Dobrý den, děkuji za odpověď. Vše co jste mi napsal, jsem již v topném systému provedl kromě zpětné klapky na plynovém kotli. Zajímá mě, jestli nedojde k poškození kotle, pokud je zapnutý ale díky prostorovému termostatu vodu neohřívá a ani oběhové čerpadlo v kotli neběží. Zatím to řeším tak, že pokud topím v krbových kamnech, kotel vypínám a zavírám vodu na vstupu i výstupu z plynového kotle.

Dobrý den! Plynový kotel si kotlové čerpadlo řídí sám, a proto nic nehrozí. Prostorovým termostatem říkáte kotli TOP-NETOP a ostatní si zařídí sám, tj. po rozpojení kontaktu prostorového termostatu se odstaví a s doběhem odstaví i čerpadlo. Z toho vyplívá, že kotel necháte zapnutý a blokuje se jen vstupem přes prostorový termostat (jen prostorový termostat, nebo prostorový termostat a v sérii termostat (přes oddělující relé) na krbových kamnech. Průtoku vody zamezíte, použitím zpětné klapky (zapojení popsáno dříve), poté nebudete muset plynový kotel zavírat, protože tlak vody z krbové vložky půjde proti zpětné klapce u plynového kotle (na vratné vodě nemusí být, protože voda musí přitéct, aby mohla odtéct a protože je zpětná klapka na topné vodě tak přitéct nemůže).

Odesílatel: k@ep.c.cz