Ekviterm

Dobrý den. Mám v rodinném domě nainstalován kotel DAKON BEA 24 BK a IRC regulátor Etatherm. Zajímám se o možnost připojení nějakého ekvitermního regulátoru k této kombinaci. Mám na mysli elektronické řízení teploty topné vody, bez zásahu do trubkového rozvodu. (na potenciometru pro zadávání teploty topné vody je napětí 0-5V [40-85st.C].Dobrý den! Na Váš dotaz existuje více odpovědí:
1)  Stejný problém jsem řešil před rokem a řešení bylo jednoduché a finančně nenáročné. Firma Dacon vyrábí ekvitermní modul, který se zasune do elektroniky kotle (nevím, jestli i pro tento tip kotle, na 80% ano) a tento modul realizuje ekviterm od MIN. do MAX. Krajní hodnoty se nastavují potenciometry. Má to jeden neduh a to, že nedojde nikdy k vypnutí kotle, tj. jede na MIN. hodnotu, ale předpokládám, že u Ethatermu máte koncový modul, který kotel odepne (svorky pro prostorový termostat).
2)  Pokud nebude modul pro kotel a nechcete použít řídicí systém (není potřeba na jiné funkce (systémy AMiT mají standardní rozsahy 0-10V, 0-20mA a rozsahy užší než základní rozsahy -- přiřadí se jakýkoli rozsah na výstup (40-85°C)) lze použít převodník příklad:
Pt100 (rozsah -30 / 50°C) > 0-5V a u výrobce si nechat ocejchovat na co chci (jsou i převodníky kde si to můžete udělat sám). Možností u převodníků je plno, ale většina je na 24Vss a to potřebujete napájecí zdroj, skříň a to aplikaci prodražuje.
3) Pokud je potřeba vyřešit více věcí, tak je lepší použít řídicí systém (doporučuji firmu AMiT(pružnost, velká univerzálnost, od malé až po velké stanice atd.)
ZÁVĚR:  Ideální řešení je ekvitermní modul od firmy DACON.

Odesílatel: rad@quick.cz