Kotel Geminox a PT52

   Dobrý den, mám ZEM 5-25 a k němu připojen termostat PT52. Kotel stále topí a teplota topné vody neklesne pod cca 30 stupňů, i když termostat žádá top. vodu s teplotou 0,00. Nastaveno je 19 st. a v místnosti je 22 st. a kotel stále topí. Jak top. voda klesne pod cca 30st. zapálí kotel, i když je teplota v místnosti 22st.

   Dobrý den, podle vašeho popisu si kotel „jede podle svého“ na 30°C a nebere v potaz prostorovou teplotu. To může být způsobeno mnoha věcmi například: kotel si „nepovídá“ nebo „povídá špatně“ s PT52 (sice kotel i PT52 disponují komunikací OpenTherm, ale to ještě nic neznamená. Výrobci si často protokol „ohýbají“, jak potřebují, takže pokud použijete jiné zařízení, než doporučuje výrobce kotle, tak funkčnost není zaručená); špatně nastavena kotlová automatika; špatně nastavený PT52.
   Kontaktujte svého servisního technika kotle a popište mu svůj problém. Měl by být schopen ho odstranit. Pokud chcete pomoci ode mě, tak pro začátek potřebuji podrobně popsat topný systém a vypsat nastavení všech parametrů v PT52.

   Děkuji za odpověď. Je právě 1hod. 43min. a přišel jsem od kotle. Na termostatu nastaveno 15st. V místnosti natopeno 20,5st. Kotel topí na cca 32st. (topná voda na výstupu). Přes den se chová relativně dobře, to znamená, udržuje nastavenou teplotu v místnosti. Nastaveno např. 22st. Jakmile se teplota sníží, kotel přitopí a dotáhne teplotu. Takže termostat komunikuje s kotlem, ale i když je požadovaná teplota top. vody 0,00 st. (tj. v místnosti natopeno 24st. a nastaveno 22st.) teplota top. vody nikdy neklesne pod cca 30st.
   Půjčil jsem si dnes od syna termostat Siemens QAA73 - připojil jsem ho a kotel se choval stejně - teplotu nepustil níže než 30-35st. U syna se teplota top. vody (po dosažení požad. teploty) pohybovala normálně 20-25st. Problém je podle mne v kotlové automatice. Předem děkuji za Váš laskavý názor.

   Dobrý den, kde odečítáte tu požadovanou teplotu topné vody 0,00°C (ta hodnota se mi úplně nezdá)?
Je důležité si uvědomit, že prostorové přístroje datově komunikují s kotlem a parametry většinou nastavujete přímo v kotlové automatice. Zejména QAA73 nemá skoro žádnou inteligenci a vše se odehrává v kotlové automatice. Vypadá to, že je tedy špatně nastaven nějaký parametr např. minimální teplota topné vody. Ať se někam posuneme, tak navrhuji:
   Zapůjčte si od syna QAA73 ať vyloučíme vliv nekompatibilního výrobku (oboje je Siemens ze skupiny RVS, takže tam nemůže být problém) a vyčtěte hodnoty všech parametrů. Následně mi je pošlete a já zkusím najít nevhodně nastavený parametr/parametry. Případně pokud máte se synem stejné kotle, tak můžete parametry kotlů porovnat mezi sebou.

   Dobrý den, konzultoval jsem s technikem Geminoxu. Poradil mi, abych znovu připojil qaa73 od syna a přepsal na řádku 71 "minimální povolenou teplotu topné vody". U syna byla nastavena 8st. Po připojení sice termostat qaa s kotlem komunikoval, ale když jsem najel na řádek 71, tak už tam bylo 8st.- což jsem potvrdil. Mým termostatem jsem měl nastaveno 10st. Evidentně se tento řádek nepřepsal a stále je tam asi 30st. i když se na termostatu ukáže 10st. Kotel si ale stále drží nejnižší teplotu cca 30st. Nastavená teplota místnosti např. 19st. - skutečná teplota v místnosti (ukazuje termostat) 23st. Na termostatu navolím údaj "požadovaná teplota topné vody" - ten ukazuje 0,00st. - což je správně.
   Na Vaši otázku, kde odečítám požadovanou teplotu topné vody - jde navolit na PT52. Ovšem kotel stejně nepustí teplotu níže než na cca28-30st. a hned začne dotápět na cca 35st. Proto je teplota v místnosti vyšší než nastavená. Nevím už tedy co s tím. Rada technika z Geminoxu mi nepomohla. Děkuji předem za laskavou odpověď.

   Dobrý den, „kopete nohama na všechny strany a nemá to řád“. Tahle se ničeho nedobereme. Snažte se pochopit, co píši, a dělejte, o co vás žádám!
Vysvětlení:
 1) Rada technika Geminoxu je logická, ale nezažil jsem, aby zde byl problém. Tuto hodnotu nastavuje jen člověk, který ví, co dělá a určitě by ji nenastavil u vás. Už několikrát jsem vás žádal o výpis parametrů z kotle. Bez něho to opravdu nepůjde. Směr, že je problém v nastavení kotle je správný, ale může být nevhodně nastaveno více parametrů.
 2) Prostorovým přístrojem QAA73 se nastavují přímo hodnoty v kotlové automatice, takže pokud QAA73 ukazuje 8°C, tak má kotel omezení 8°C a nic jiného.
 3) Jestliže PT52 má nastaveno 10°C, tak to je vnitřní omezení PT52 a přístroj nepošle kotli nižší požadovanou teplotu topné vody než 10°C. Což je v pořádku.
 4) Jestliže máte v PT52 nastavenou minimální teplotu topné vody 10°C, tak zobrazení požadované teploty topné vody 0,00°C je špatně (ta hodnota se mi od začátku nezdá). Buď je nevhodně nastaven PT52, nebo nekomunikuje tuto hodnotu s kotlem, nebo je špatný.
Dotazy/požadavky:
 1) Přečtěte si znovu celou naši konverzaci.
 2) Je to nová instalace nebo to v minulé topné sezóně fungovalo?
 3) Popište topný systém a umístění kotle, případně fotky.
 4) Opište nastavení všech parametrů z PT52.
 5) Připojte QAA73 ke kotli a opište všechny parametry z kotlové automatiky.

Jestliže nesplníte „dotazy/požadavky“ tak nebudu reagovat, protože to takto nikam nepovede a mě to jen obírá o čas a budu se věnovat těm, kteří si chtějí nechat pomoci.

Odesílatel: hanu@seznam.cz