Kotel Thermona s regulací Honeywell CR04

   Dobrý den. Zakoupil jsem kotel Therm 17KDZ 5 s regulací open therm Honeywell CR04.
   Zajímalo by mě, jak má být nastaven kotlový přepínač (dip-switch) DS3-kaskáda. Výrobce uvádí OFF (slave) ON (master) Je to asi určeno jen pro kaskádu kotlů, trošku mě jen mate, zda je kotel řízen svou logikou či zmíněným regulátorem (anebo obojím).

   Dobrý den, DIP-switch DS3 je určen pro spojení více kotlů do kaskády zdrojů tepla. Protože máte jen jeden kotel, musí zůstat přepínač v poloze OFF (slave).
   Regulátor Honeywell je nástavbou k regulaci kotle a vzájemně komunikují datově. To znamená, že uživatel skoro nepozná, jaké parametry jsou automatiky kotle a jaké regulátoru, což v konečném důsledku ani nepotřebuje. Musíte chápat kotel (automatika kotle) a prostorový ovladač/regulátor/snímač, jako jeden celek. Takže pro úplnost uvádím, že kotel je řízen obojím.

   Dobrý den, na uvedený regulátor mám ještě jeden dotaz. V možnostech tohoto regulátoru je uvedena i funkce "Předehřev" Tato funkce umožňuje, aby se teplota místnosti zvýšila z nastavené nižší úrovně na úroveň vyšší rychleji. To znamená, aby zvyšování teploty nastalo dříve, než má nastat podle programu. Teď mi ale bylo sděleno, že tuto funkci nelze použít při aktivní ekvitermní regulaci. V manuálu není o tom ale ani zmínka. Můžete mi sdělit, jak se má situace doopravdy. (Regulátor pracuje s kotlem Therm 17 KD5.

   Dobrý den, protože v manuálu není popsána vlivu předehřevu na teplotu topné vody a s tímto typem regulátoru nemám praktické zkušenosti, tak vám nemohu jednoznačně odpovědět, ale pokud bych programoval regulátor já, tak bych tuto funkci používal i u ekvitermní regulace s vlivem prostoru. Co vím o podobných jednodušších regulátorech s touto funkcí, tak to tam tak je, ale to neznamená, že to je i zde. Já osobně tuto funkci nemám moc rád, protože nikdy pořádně nevíte, co to udělá a zároveň většinou se na tuto funkci po delším čase bez obsluhy (když se vše dobře nastaví, tak už se s tím nehýbe) zapomene a až se po čase regulátor přestavuje, tak se nastaví jako by tam tato funkce nebyla (může to přestavit i jiný člen domácnosti, co o této funkci neví (též tady taky nebudeme věčně)) a poté se topí, i když se nemusí. Zároveň se poté množí dotazy typu „Proč to topí, když ještě nemá?“ a proto já tuto funkci nevyužívám, vyřazuji jí z funkce a obecně nedoporučuji. Přeci každý má svůj dům „osahaný“ a ví jaký předstih si dát, aby tam měl teplo, kdy potřebuje a zároveň má topení v čase pevně pod kontrolou.

Odesílatel: pa@volny.cz