Nevytopím dům

   Dobrý den, mám problém s nastavením topné křivky u Buderus 062-24 a regulace RC200. Včera když bylo skoro -20°C kotel bez problémů vytopil dům na požadovaných 22°C při teplotě otopné vody cca 48°C. Zato dnes když bylo celý den kolem nuly kotel vytopil dům sotva na 21°C. Teplota otopné vody byla taky cca 48°C. Mám nastaveno: Dimenz. teplota 55°C. Výstup max. 60°C. Vliv prostoru 5. Druh regulace: Ekvitermní optimalizovaná. Moc děkuji za případnou radu.

   Dobrý den, pokud byly opravdu výstupní teploty stejné (48°C), tak je problém s průtokem. Otevřete všechny odběry na maximum. Zkontrolujte chod čerpadla. Poslechněte, jestli běží. Že vrčí neznamená, že se točí. Může být zaseknuté. Vezměte nějaký plný předmět například šroubovák, vařečku atd. a přiložte ho k tělu čerpadla a uchu. Musíte slyšet, jak tam teče voda nejen vrčení čerpadla. Další problém může být v zaneseném filtru na topné vodě. Vypadá jako mosazné položené Y (viz jvalter.cz/comment/6#comment-6). Ten by se měl čistit minimálně jednou ročně. Pokud máte podlahové topení, může být problém i v rozdělovači topných okruhů.

   Dobrý den, v čerpadle jde přes šroubovák slyšet voda. Zkusil jsem posunout dimenz. teplotu a dnes topí vodou 45° při venkovní teplotě 1°nad nulou. Koukal jsem do manuálu pro odborníka ke kotli a je tam možnost 6 charakteristik čerpadla. Je nastaveno římská ||| (základní nastavení) konstantní rychlost. Z některých radiátorů jde slyšet hluk. Nebylo by tedy lepší nastavit nižší charakteristiku?

   Dobrý den, pořád jste pořádně nepopsal topný systém. Když vezmu, co už vím, tak máte radiátory. Pokud je máte osazeny termostatickými hlavicemi, tak by čerpadlo mělo být nastaveno na hodnotu 1 až 3, aby ubíralo otáčky v závislosti na tlaku.
   Pokud je hluk v některých radiátorech, tak nejsou seštelovány průtoky v jednotlivých radiátorech a některé budou topit hodně a jiné málo. Na toto téma jsem toho na webu napsal nepřeberné množství.
   Podle popisu je problém v nízkém průtoku. Protože máte dostatečnou teplotu na výstupu z kotle, tak není problém v kotli. Takže nehledejte problém v regulaci, ale v topném systému. Jestliže to fungovalo předtím, tak se muselo něco změnit. V regulaci těžko, nejspíše „přicpáním“ něčeho v topném systému. Též na provoz má vliv tlak topné vody. Pro správnou funkci čerpadla je nutné mít statický tlak větší než 1 Bar (100 kPa). Zkontrolujte tlak v topném systému. Zkontrolujte, jestli jsou radiátory prohřáté v celé jejich ploše.

   Dobrý den, je to starý samotížný systém se 7 radiátory a koupelnový žebřík, namontovaný deskové radiátory korado radik klasik typ 21 o výkonu celkem cca 9kw. Termostatické hlavice nemám. V listopadu 2016 zapojený KK. Otopný systém se nijak neupravoval. Na kotli stálý tlak 1 bar. Radiátory jsou dole o cca 2-3° chladnější.

   Dobrý den, takto se to jeví v pořádku, tak potom mi nedává smysl chování, které jste popsal v prvním mailu. Sledujte chování při různých venkovních teplotách a zapisujte: venkovní teplota; teplota topné vody; teplota vratné vody; požadovaná teplota v prostoru; skutečná teplota v prostoru. Poté uvidíme, jak se topný systém chová a jestli jste se nepřehlídnul.

   Dobrý den pane Valter, moc děkuji za předchozí rady, zdá se, že vše už funguje, jak má, nyní mám v domě konstantní teplotu 22°. Jen bych ještě rád vyřešil rychlý zátop. Při současných teplotách, když prudce vyvětrám otevřením oken po dobu cca 2-5 minut, teplota klesne o 1-2°. Pak trvá dlouho než se dům opět dotopí. Při doporučovaném větrání min 3x denně bych stále jen dotápěl.

   Dobrý den, důležitá je otázka proč vlastně větráme. Větráme z dvou základních důvodů. Chceme se zbavit pachů a vlhkosti, ne abychom se zbavili tepla. Pachy se nebudeme zabývat, a odvětrání vlhkosti závisí na venkovní vlhkosti. Při mrazech bývá vlhkost minimální. Jestliže trvá dlouho natopení místnosti, tak buď větráte dlouho nebo je místnost málo zaplněna zařizovacími předměty, které mají akumulační schopnosti (ty poté rychle srovnají velký teplotní rozdíl a poté se pomalu „dobíjejí“). Nejlepším ukazatelem vhodného vyvětrání je naše tělo. Jestliže nasajete nosem vzduch a cítíte svěžest, tak vlhkost i zápach jsou ve výšce cca 1,7m v pořádku a větrání stačí. Nemá cenu větrat dlouho, ale intenzivně, nejlépe průvanem. Ve velkých mrazech může stačit i půl minuty průvanu. Třikrát denně bych bral jako maximum. Jako standard bych bral večer před spaním. Při větší vlhkosti například sušením prádla přidat i ráno. V extrémech jako jsou nevyschnuté novostavby, vlhké staré budovy nebo při pocitu nekomfortu třikrát či více.

Odesílatel: honza@email.cz