Rodinný dům

Mám kotel Vigas UD29 s elektroregulací AK2000. Vzhledem k tomu že je schopen vytopit RD z 18 stupňů na 21 stupňů za 3 hod. Při venkovní teplotě do -5 stupňů, jsem nucen ho buď nechat vyhasnout a večer znova zatopit nebo ho nechat dehtovat při nízkých teplotách. Chtěl bych k němu přidat aku nádrže 2ks po 750Litrech s případnou automatikou, a do obytných místností systém termohlavic. Projektant mi navrhl do obytných místností systém etatherm (nevýhodou kabel. rozvody k hlavicím) a k ovládání otopné soustavy ekvitermní regulátor komextherm RVT06, Grundfos Alpha + 25 -40/230V, nádrže ecotherm Solar AK 750/4 (Do budoucna možno využít do systému se solar. panely), elektronika expander kterou lze dokoupit jako přídavnou k již používané AK2000, ale je cenově dražší a rád bych ji vynechal.
Nejsem schopen posoudit, jestli navržené komponenty jsou kvalitní, nebo jestli je možné použít komponenty v podobné cenové relaci i kvalitě od jiných firem.Dobrý den! Váš dotaz bych rozdělil do více odpovědí.
1.Pokud RD vytopíte za 3 hodiny je určitě předimenzován. Je otázkou, jestli je to rezerva do budoucna (další přístavba) nebo je chyba jinde. Pokud nechcete kotel měnit za menší, tak akumulační nádrže jsou ideálním řešením, ale pozor na topenářské zapojení u více nádrží na tom velice záleží (souměrné vyplachování nádrží – zapojení tychelmann).
2.Regulace obytných místností – systém Etatherm je nejlacinější a nejmíň kabeláže (jen 2 dráty jak pro komunikaci, tak pro napájení) z nabídky regulací místností, ale otázkou je zda investice do regulace místností se někdy vrátí. Základem je zregulovat zdroj tepla. Dalším řešením je klasická termohlavice, nebo programovatelná termohlavice. V zásadě lze říci, že systém Etatherm se vyplatí u dobře zaizolovaného domu s více než 10 místnostmi.
3. S ekvitermní regulací komexterm RVT06 nemám nejlepší zkušenosti a se servisem to samé, ale je to nejlacinější řešení. Dobré zkušenosti mám s regulátory RVA firmy Siemens a cena není až tak velká.
4.Čerpadly Grundfos mám dobré zkušenosti a navrhované čerpadlo je z úsporné energetické řady, tedy to nejlepší od firmy Grundfos. Čerpadla firmy Grundfos a Wilo jsou naprosto rovnocenné, ale u firmy Wilo je lépe řešen servis.
5. U nádrží nejsem schopen posoudit vhodnost nádrží.
Závěr: Kvalitně zpracovat topenářský projekt i vlastní realizaci. Zásadně jsem pro to, aby celý systém regulovala jedna regulace. V kombinaci AK2000 + RVT06 + Etatherm bude možná cenově přijatelnější, ale regulace si mezi sebou „nepovídají“ a potom je velmi důležité regulace dobře nastavit a při změně na jedné regulaci se další neadaptují. Takže bych navrhoval buď rozšířit regulaci AK2000, nebo jeden programovatelný regulátor, který lze rozšířit a zvládne vše. Počáteční investice bude možná větší, ale návratnost rychlejší a obsluha snadnější, protože regulace, která je špatně nastavená, nebo nenastavená je horší než žádná.
Důležitá je problémová a cenová rozvaha. Chci řešit jen problém, nebo komplexně topení. Určit si cenový limit a maximální dobu návratnosti a podle toho se rozhodnout. Toto jsou jen obecné rady. V topenářství a regulaci je tolik možností, že se musí řešit konkrétní případ a i pro stejné případy je x řešení a já jsem proto pro osobní jednání na místě z důvodu nejideálnějšího řešení.

Odesílatel: mer@seznam.cz