Rozvaděč podlahového topení

   Dobrý den, pane Valtere, vážím si lidí, fandů jako jste vy, kteří rozumí řemeslu a dělají osvětu laikům i "profesionálům". Já jsem laik.
Pořídil jsem dům, byl vytápěn EK Protherm. Radiátory v patře + podlahové topení v přízemí. Nechal jsem vyměnit zdroj z EK na TČ (NIBE AMS). TČ je řízeno ekvitermně. Podlahové topení má své čerpadlo na rozdělovači a je ovládáno ON/OFF prostorovým termostatem.
   Mohu Vás poprosit se podívat na fotku mého rozdělovače a zapojení? Nerozumím a nechápu, jak to může fungovat? Odbočka na radiátory je "ve zdi" takže ji nemohu vyfotit. Radiátory topí, podlaha moc ne. Průtoky jsou na max., zpátečky (bílé ventily povoleny). Čerpadlo na rychlost II průtok 2-4l podle smyčky. Termohlavice povolená, tedy bez omezení teploty.
Lze tento systém nějak optimalizovat? Ať už zapojením nebo přepojením?
Rozvaděč měl hlučné čerpadlo a netočilo se na polohu 1, někdy ani 2. To jsem nahradil, směr jsem dodržel. Odkaz na fotku: … Případně další info doplním. Děkuji za Váš čas a ochotu, Ondřej

   Dobrý den, váš podlahový rozdělovač funguje na principu, že čerpadlo v podlahovém rozdělovači jen „točí“ vodu přes topné hady, tj. je přes ně průtok a tím je zajištěn odběr tepla podlahou. Čerpadlo v TČ „tlačí“ topnou vodu do radiátorů a podlahového rozdělovače. Pokud je otevřená termohlavice na podlahovém rozdělovači a je dostatečný dynamický tlak od čerpadla TČ, měla by se topná voda přimíchávat do stále se točící vody v topných hadech a tím zvednout její teplotu.
   Problém je jednoznačně v průtoku. Buď, je průtok přivřen u termohlavice nebo na zpátečce (pod zátkou s modrou tečkou); malý tlak čerpadla v TČ; nebo velký průtok v topných hadech, ale podle hodnot tomu tak není; nebo veškerý průtok jde přes radiátory a nedostává se na podlahový rozdělovač (špatné nastavení průtoků přes jednotlivé radiátory).
   Vyzkoušejte zavřít VŠECHNY radiátory a uvidíme, jak se to projeví na podlahovém rozdělovači. Napište teploty před a po uzavření: výstup z TC; vratná do TČ; přívod a vrátná do podlahové rozdělovače. Poté otevřete radiátory a změřte i přívod/vratná voda do jednotlivých radiátorů. Poté budeme blíže k najití závady a budeme pokračovat dále.

Odesílatel: big@centrum.cz