Více zásuvek na jednom UTP

V současné době řeším problém s kabelovým rozvodem UTP na počítačovou síť. Provedl jsem zapojení několika zásuvek na jeden kabel od switche a setkal jsem se s problémem tohoto typu. Na konci vedení počítač normálně připojím. Jakmile však se vzdaluji od konce a připojuji se na průběžně zapojené zásuvky, dochází k nestabilitě, případně k úplným výpadkům síťového připojení. Kritická je vzdálenost asi 7m. Na asi 10m už není možné se vůbec připojit. Věděl byste, jak provést kompenzaci odrazu na vedení (domnívám se že jde o tento jev), jak spočítat příslušný kompenzační rezistor nebo kondenzátor, případně indukčnost. Nemám vůbec tušení k čemu tam přesně fyzikálně dochází, nikdy jsem se s tímto problémem nesetkal, ani nikdo z mých známých, kteří běžně síťování počítačů řeší. Znáte nějaký způsob jak to vyřešit? Podotýkám že používám klasický UTP Cat.5e. Vícečetné vývody z jednoho kabelového vedení chci zachovat z praktického důvodu. Jedná se o několik místnosti, kde chci mít zásuvky na různých místech, ale nemám možnost a ani nechci tahat ke každé zásuvce samostatně kabel. V každé místnosti budu mít zapojenu v jednu chvíli vždy pouze jednu datovou zásuvku. Děkuji za případnou účinnou radu.Dobrý den, s tímto jsem se též nesetkal, ale poslal jsem váš problém dál a uvidíme, jestli někdo něco takového řešil. Jediné co mě napadlo je, jestli vám místo ethernetové zásuvky neprodali koncové zásuvky na připojení ISDN, které vypadají stejně, jen v sobě mají dva 100 ohmové odpory. Zakončení linky se u UTP nedělá, a pokud u průběžných zásuvek budete mít tyto odpory, tak by se to mohlo chovat jak popisujete. Pokud tam odpory jsou, tak je jednoduše vystřihněte a mělo by to chodit. P.S.: 95% všech problémů je v kabelech (prodřené, špatně nakrimpované atd.)

Dobrý den, děkuji za Vaší odpověď k problému se síťovým připojením přes UTP kabel. Samozřejmě že jsem vše důkladně zrevidoval, taky jsem vyzkoušel několik nových zásuvek. Jedná se o stavebnicové bytové zásuvky výrobce ABB, které jsou určeny speciálně jen na ethernet a v označení mají Cat.5e. Problém je tedy skutečně v kabelu. Když jsem v místě kde již připojení nešlo odpojil odcházející část kabelu, tak připojení opět fungovalo bez problému. Po znovu zapojení byl znovu problém, ale na konci vedení to bylo normálně funkční. Jde tedy skutečně o problém nezapojeného pokračovacího kabelu. Zásuvky jsem odpojil, takže jsem vyloučil jejich vliv. Souběh s elektrickým vedením není. Divím se že je tak špatná nebo nedostupná literatura v tomto oboru a na internetu není nic kvalifikovaného, samé triviální popisy nanejvýše toho typu jak zapojit drátečky do konektoru. Pokud dodržujete přesně pravidla připojování a nevymyslíte si žádné speciality tak léta nenarazíte na problém a nemusíte mít žádnou kvalifikaci a stačí několik snadných montážních návyků. Jak začnete v tomto oboru postupovat nestandardně, tak to abyste byl vědecký odborník v oboru vf techniky, jinak s problémem nepohnete.

Dobrý den, posílám vám pár podkladů z CD od hw.cz Ethernet CD (velmi povedené) ethernet, konektory_ethernet. Z vašeho popisu bych to viděl na velkou kapacitu kabelu, kterou ještě zvyšujete více zásuvkami. Myslím si, že je potřeba pořádný kabel s definovaným zkrutem např. Belden typ 1700A Cat.5 (rozdíl mezi Cat.3 a Cat.5 je cca 30 pF/m). Nevím na jaké rychlosti vám ethernet běží, ale kapacita kabelu u 10MHz by neměla být větší než 2 (3)nF. Dodržujte párování, aby se kapacita rušila, nezapojené páry ukostřete a postupujte od switche a připojte první zásuvku, změřte odpor a kapacitu. Potom druhou a změřte kapacitu a odpor u obou. Potom třetí a změřte kapacitu a odpor u všech tří. Podle těchto hodnot, bychom to mohli následně dát do kupy.

Dobrý den, dostal jsem názor od odborníka a ten je: Ethernet se tahá do hvězdy a tak tam více zásuvek nemá co dělat. Přizpůsobení linky je vždy integrováno v koncových zařízeních. Pokud chcete udělat to co popisujete, tak máte dát na přípojná místa dvouzásuvky a venkovním propojem je propojit vývody dvouzásuvky mezi sebou. Při připojení rozpojíte klemu a připojíte zařízení, tím pádem budete vždy na konci linky.

Odesílatel: j@wo.cz

Soubory: