Výměna kotle Junkers

   Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o Váš názor. Chystám se vyměnit stávající sestavu plynového kotle Junkers ZSR 24-5 AE 23 S5800 + nepřímotopený ohřívač TUV 120l Junkers s regulátorem TA213A + dálkové ovládání TW 2. Sestava funguje 15 let.
   Dle původního projektu jsou tepelné ztráty objektu (dvoupodlažní rodinný dům) 18.2kW. Vytápění objektu je navrženo jako teplovodní s nuceným oběhem topné vody o teplotním spádu 80/60°C v radiátorovém okruhu a 50/40°C v okruhu podlahového vytápění. Kotel a zásobník TUV je umístěn ve 2.NP v koupelně. Hned za stěnou v ložnici je umístěn kombinovaný rozdělovač + sběrač Kobra modul 60x60, čerpadla pro oba topné okruhy, směšovací ventil podlahového vytápění, ekvitermní regulátor TA213A a expanzní nádoba o objemu 12l. V 1.NP v obývacím pokoji je dálkový ovladač TW 2. Na trubkách výstupu radiátorového a podlahového okruhu jsou teplotní čidla. Radiátory typu Tempo, Mini a Mini-canal, regulační hlavice obyčejné (žádné termohlavice) Pro výměnu je navržen – kondenzační kotel Junkers ZSBR 28-3E +WD120B s ekvitermním regulátorem CW-400 a 2ks externího spínacího modulu MM 100 nebo – kondenzační kotel Viessmann Vitodens 100-W B1HA (topný 26kW 7543416), rozšíření EM-P1 a EM-M1. Ekvitermní regulace Vitotrol 100 (Open-Therm) Budou se měnit i oběhová čerpadla.
Moje dotazy:
 1. Stávající ekvitermní regulátor TA213 spíná/rozepíná chod servopohonu třícestného směšovacího ventilu podlahového okruhu. Protože je umístěn v ložnici, je cvakání sepnutí/rozepnutí relé v TA213 dosti hlučné. Potřebuji snížit hlučnost v ložnici co nejvíce. Jsou z Vaší zkušenosti nové regulátory, popř. servopohony méně hlučné? Jsou už v regulátorech místo relé např. tyristory? Jaké servopohony byste doporučil?
 2. Ve dvou nejvzdálenějších pokojích od kotle (radiátorový okruh, zastíněná SZ strana objektu) se nedaří docílit požadované teploty – asi větší tepelné ztráty. Lze výslednou teplotu upravit přiškrcením všech ventilů topení kromě těchto dvou pokojů?
 3. V nové sestavě mě dodavatel navrhl doplnění anuloidu (předpokládám, že místo rozdělovače + sběrače. Nebo ne?). Je anuloid pro můj případ třeba? Nestačí pouze stávající rozdělovač + sběrač?
 4. Je třeba do sestavy doplnit i filtr/odlučovač?
 5. Navržené regulátory obsahují v sobě i vlastní čidlo teploty, které by se použilo ke kombinované regulaci (ekviterm + teplota) nebo je třeba pořídit samostatně?
 6. Nevíte, jaký komunikační protokol používá regulátor Junkers CW-400? Lze se k němu připojit s PC a alespoň odečítat historii? Je tento SW licencovaný, zpoplatněný? Obdobné info prosím i pro Viessman Vitotrol 100 (Open-Therm).
 7. Možná trochu provokující otázka, ale přesto se zeptám. Líná huba, holé neštěstí. Stává se Vám, že si hlavní sestavu (kotel, zásobník TUV a regulátor) dodává přímo zákazník? Mě na sestavě Junkers činí rozdíl v ceně nabídka/můj nákup 30%, což se mi zdá moc. Je samozřejmě nutné zohlednit záruční servis. Děkuji mnohokrát za ochotu a Váš čas.

   Dobrý den, jako první bych upozornil, že silnému kotli jde sice ubrat výkon (udělat z něj slabší), ale minimální výkon je pořád stejný a oproti slabšímu kotli vysoký. V přechodných obdobích je i minimální výkon velký a kotel cykluje, což je nežádoucí stav. Těch 18,2kW je potřeba jen cca 3 dny v roce; většinu roku je potřeba výkonu podstatně menší; na TUV je větší výkon dobrý – rychle se nahřeje teplá voda, ale nemyslím si, že to kompenzuje neefektivitu na jaře a na podzim. Podle mého je jedno, jestli se celý bojler nahřeje za 20 nebo 30min. Zauvažujte o slabším kotli a porovnávejte minimální výkony. Výrobce si vyberte podle servisního technika (tam jsou schované úspory a spokojenost).
 Ad1) Regulátory jsou řešeny různě. Jak relátky, tak bezkontaktně, záleží na výrobku. To je otázka na výrobce (dodavatele). Co se týká servopohonů, tak jsou oproti minulosti tišší, ale ve vašem případě už bude hrát svoji roli i věk stávajícího pohonu. Já preferuji pohony Belimo, ale ESBE nejsou také špatné.
 Ad2) Zde je na vině nejspíše špatné nastavení průtoků jednotlivými radiátory. Ano, pokud nejsou radiátory výkonově poddimenzované, tak správné přiškrcení ostatních pomůže. O zaregulování průtoků jsem toho napsal spousty.
 Ad3) Ve stávajícím zapojení „nahrazuje“ anuloid přepouštěcí ventil. Stávající zapojení je pro kondenzační kotel nevhodné, kvůli nežádoucímu ohřevu vratné vody. Anuloid by tam měl být.
 Ad4) Moderní čerpadla (v novém kotli nejspíše bude) jsou velmi náchylná na magnetické nečistoty. Nečistoty se „nalepí“ na rotor čerpadla a vyčištění je velmi obtížné a někdy nemožné. Osazením magnetického filtru si ušetříte do budoucna problémy a náklady.
 Ad5) Záleží na výrobku a dodavateli. Otázku směřujte tam.
 Ad6) Komunikačně se na kotel nijak nenapojíte. Tento požadavek by byl realizovatelný za nesmyslné peníze. Jediná trochu zajímavá myšlenka by byla nahradit regulátor podlahovky a prostorový regulátor řídicím systémem s převodníkem na OpenTherm a tam byste měl regulaci i kotel kompletně pod kontrolou.
 Ad7) Když si věci nakoupíte sám, tak po zkušenostech vám bude určitě něco chybět ;-). Ano, ve velkoobchodu koupíte kotel a věci o cca 20% laciněji, ale nikdo vám to neudělá (seberete jim těch 20%). Pokud ano, tak těch 20% si připlatíte za práci, zprovoznění, revizi atd. nebo to bude „matlal“, který bojuje o každou korunu a tam je o strach takové zařízení provozovat. Touto cestou bych nešel.

   Dobrý den pane Valtře, děkuji mnohokrát za cenné odpovědi. Slabší kotel opravdu bude ekonomičtější. Teď řeším už "jen" výběr firmy. Nedaří se mi na nějakou spolehlivou a pečlivou narazit (Brno). Nemáte tip kde hledat (internet, zkušenost, ...)? Jak se Vám mám za odpovědi a čas revanšovat?

   Dobrý den, oslovil bych vašeho servisního technika kotle. Ten bude mít nejspíše přehled o kvalitě a firmách ve vašem okolí. Pokud toto neprojde, tam bych oslovil souseda nebo známé. Ty budou mít také dobrou nebo špatnou zkušenost s topenáři a každá informace vás někam posune. Pokud nic nenajdete, tak se pokusím oslovit přátele z Brna, ale v této době je to časově u dobrých řemeslníků problém.
Žádná kompenzace za můj čas z vaší strany není potřeba. https://valter.byl.cz/citat-1

Odesílatel: cech@seznam.cz