Bezdrátový termostat

   Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám plynový kotel Junkers Eurostar ZSE 24-4MFA a chci se zeptat, který nejlevnější bezdrátový pokojový termostat můžu použít, aby kotel fungoval tak jak má. Do teď používám drátový obyčejný Honeywell (jen krabička s kolečkem, cena+-700,-), ale potřebuji ho přemístit o patro výš a je problém v drátu. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, váš kotel ani do teď nefungoval, tak jak má, protože byl použit termostat a ne regulátor. Není-li použit regulátor, tak spotřeba plynu vzroste cca o 10-20% oproti ideálnímu stavu. Bezdrátové regulátory se ale nevyrábějí. Osobně jsem proti bezdrátovým termostatům, a to z několika důvodů, ale o tom jsem už toho napsal spoustu. Zaneřádí vám domácnost dalším elektromagnetickým smogem, jako by toho už na nás nepůsobilo dost (potom nemají ženy nadávat na migrény, řešil jsem to už několikrát a stačilo jen vypnout bezdrátové věci v domácnosti). Není zaručena funkce kor, když chcete jít mezi podlažími. Velmi záleží na daném provedení bytu a měl by to obhlédnout odborník, protože i větší prosklené plochy (pokovené sklo, které nepoznáte) můžou být problém, a to laika ani nenapadne. Je to trochu alchymie. Nebývají dobře umístěné a přenáší se na nevhodná místa. Udělá se změna v dispozici bytu a už může být problém. Hodně aplikací používá odražený signál. Sice se ke mně dostávají jen problematické zakázky, ale na můj vkus jich je moc.
   Osobně bych vám doporučil kontaktovat výrobce, pořídit si vhodný regulátor a provést novou kabeláž. Tato investice se vám během cca jednoho roku vrátí. Jsem proti krátkodobým řešením, ale pokud není jiná možnost vybíral bych na https://www.elektrobock.cz/bezdratove-termostaty/c18.

   Dobrý den. Nejdříve Vám chci poděkovat za odpověď! V tomto oboru jsem úplný laik, proto mě překvapuje Vaše odpověď, že do teď to nefungovalo tak jak mělo. V čem je dle Vás problém? Kotel zapojovala firma, revizi udělala firma, tento termostat (?) dávala firma, tak nechápu, proč tam nedala to, aby to fungovalo na 100%?
   Chápu to dobře, že pokud kotel nepojede jen v režimu on/off, ale díky regulátoru bude plynule přidávat, ubírat tak ušetřím 10-20%? Termostat tedy funguje jen tak, že nastavím požadovanou teplotu a on zapne a vypne kotel (od toho režim on/off)?
   Psal jsem dotaz i přímo na Junkers a tam mi technik řekl, že de facto můžu použít cokoli, jen je rozdíl v zapojení a že tím ten kotel pojede jen v režimu on/off. Vypadá to, že já jako laik budu muset firmě natvrdo říct, co že to vlastně chci. Škoda, že nejste blíž, měl byste dalšího zákazníka :-) Ještě jednou děkuji a omlouvám se za laický popis věcí :-) Pěkný den.

Dobrý den, popsal jste situaci přesně proto jen doplním:
   Jestliže jste montážní firmě řekl jako mně, že chcete NEJLACINĚJŠÍ řešení, tak to udělala. To že to není 100%, to už je jiná věc. Funkčně je to v pořádku, jen to žere více plynu, než musí.
   Ano plynulou regulací hořáku ušetříte 10-20% plynu. Ideální stav je, když kotel hoří co nejdelší dobu na minimální výkon. Ano regulátor reguluje výkon hořáku podle potřeby a termostat říká kotli jen TOP/NETOP neboli ON/OFF nebo též nesmíš běžet / top na plný výkon.
   Odpověď firmy Junkers je v pořádku jen zapomněli zdůraznit zvýšenou spotřebu. V atypických případech k úspoře nedojde, ale to je většinou způsobeno dalšími faktory. Možná že nechtěli úsporu zmiňovat, protože není garantovatelná a liší se podle od případu k případu. Podle mích zkušeností je výše uvedená úspora reálná u většiny aplikací.

   Dobrý den, můžete mi zodpovědět ještě jeden dotaz? Má situace je taková, že bydlíme v 2.patře rodinného domu a 1.patro je prázdné, tudíž tam nepotřebuji topit, a právě tam je ten termostat. Z toho důvodu jsem ho chtěl vyměnit za bezdrátový a dát ho do 2.patra. Teď mě napadlo, zda by šla udělat varianta, že bych to nechal v 1.patře a do 2.patra dal jen nějaké teplotní čidlo, podle kterého by to spínalo? Anebo v případě využití ekvitermní regulace by to mohlo zůstat v 1.patře (za předpokladu že se řídí venkovní teplotou)? Jak píšete u bezdrát. může být problém s elektromag. smogem, ale také s tím, zda to vůbec bude přes to patro fungovat. U drátového je celkem problém to dotáhnout do 2.patra. Snad jsem to napsal srozumitelně.

   Přesně jak to píšete, změna se dělala asi před 8lety a z nějakého důvodu se vyměnil i ten termostat (nevím už proč, ale asi že by na ten nový kotel nefungoval), a jak píšete levné řešení, ale pokud by mi řekli o té spotřebě tak to levné moc není :-)

   Dobrý den, abych Vám mohl doporučit ekvitermní regulaci, kde není prostorový snímač, regulátor nebo termostat potřeba, musíte mi více popsat topný systém a fungování domácnosti.
   Jen pro info nechceme spínat, ale plynule řídit výkon. Není rozumné řešení pro regulaci výkonu v poměru cena/výkon pro váš případ. Tolik k oddělenému snímači a bezdrátovému řešení, pokud chceme vyhnout termostatu (spínání).
   Vám se může zdát problém natažení kabelu do 2.np, ale šikovný elektrikář většinou najde rozumné řešení. Před natažením kabelu je dobré už vědět typ regulátoru a použít kabel s nejméně čtyřmi vodiči, aby byl použitelný na různé druhy prostorových přístrojů. Nejraději mám datový kabel s osmi vodiči, který má i smysl do budoucnosti (nejlépe BELDEN 1633ENH 4x2x0,5).

   Dobrý den, nerozumím tomu, co píšete, konkrétně: "Není rozumné řešení pro regulaci výkonu v poměru cena/výkon pro váš případ. Tolik k oddělenému snímači a bezdrátovému řešení, pokud chceme vyhnout termostatu (spínání)."
   Máme 2 patrový řadový rodinný dům, kotelna s plynovým kotlem se nachází v přízemí a termostat je nyní v 1.patře, které je však nyní neobývané, tudíž radiátory jsou zatáhlé a teplota se tam pohybuje kolem 18stupňů. Ta teplota je tam defacto stálá, proto se mi nedaří nastavit alespoň ten stávající termostat, aby zapínal kotel, a musíme to dělat ručně.
   My bydlíme ve 2.patře, takže nyní když chci zatopit, tak musím jít do 1.patra otočit kolečkem, tzn. že když např. nejsme doma tak teplota ve 2.patře spadne dolů a my to zapneme až přijdeme domů. Na teplou vodu používáme solární kolektory a noční proud. Pokud jsem na něco zapomněl, rád doplním.

   Dobrý večer, danou větou jsem chtěl říci, že bezdrátové řešení plynulé regulace hořáku existuje, musel bych se na to více podívat, ale pokud vezmu jedno z řešení, tak by se musel použít bezdrátový snímač, volně programovatelný regulátor, rozvaděč, napájecí zdroj, modul do kotle na řízení, práce atd. Takže se budeme pohybovat mezi 50 000 až 100 000Kč. Což je v poměru cena (návratnost)/užitná hodnota ve velkém nepoměru. Kdyby tam toho bylo více k regulaci a řídicí systém dělal více věcí, tak by se o tom dalo uvažovat, takto by to bylo mrhání výpočetním výkonem a penězi.
Osobně si pořád myslím, že ve vašem případě by bylo nejrozumnější si u výrobce sehnat regulátor a domluvit se šikovným elektrikářem na natažení kabelu.

Dobrý den, máte pravdu, že by to byl velký nepoměr cena /výkon, touto cestou určitě nepůjdu. Vámi navrhovaná varianta se zdá jako nejlepší řešení, zkusím tedy toho elektrikáře. Děkuji Vám za podněty.

Odesílatel: mobil@seznam.cz