Dopouštění vody do kotle

   Dobrý deň, pán Valter, prosím Vás o info. Točí sa mi vodomer bez odberu vody. Ak zastavím ventil dopúšťanie vody do kotla vodomer sa netočí. Na poistnom ventile musí byt spätná klapka? Ďakujem

   Dobrý den, jestli se točí vodoměr na 99% je tam průtok. Jestli máte ruční dopouštění vody do kotle, tak v normálním stavu má být uzavřené.
U pojistného ventilu nesmí být zpětná klapka, protože je to zabezpečovací zařízení, které má fungovat za každých okolností a nesmí být závislé na fungování zpětné klapky. Nedoporučuji napojení hadice přímo na pojistný ventil, protože není vidět, když netěsní. Standardní řešení je, že se dá cca 1 cm pod pojistný ventil sifon.

Dobrý deň, pán Valter, potrubie na ktorom je PV a ventil na dopúšťanie je stále otvorený. Keď ventil zavriem únik vody nie je. Môže prepúšťať PV? Ďakujem

   Dobrý den, protože dopouštění i pojistný ventil pořád motáte dohromady, tak doufám, že dopouštění není napojené do PV. To nesmí být!
 1) Pojistný ventil (PV) -> na fotce na druhé trubce zprava (modrá čepička): Na čepičce je napsaný tlak, při kterém pojistný ventil otvírá, například 2,5 Bar. Konstrukce: je tam pružina která děla protitlak topné vodě a tlačí na kuželku s těsněním. Síla pružiny odpovídá napsanému tlaku. Jestliže v topném systému vzroste tlak nad tuto hodnotu, tak přemůže pružinu a odpustí se přebytečný tlak. Pokud se dostane nečistota pod těsnění, může PV protékat i při nižším tlaku. Poté se může otočit kolečkem (ruční test) a nechat sedlo a těsnění propláchnout. Pokud to nepomůže musí se ventil vyměnit. V normálním stavu je PV uzavřen bez průsaků. Vývod PV by měl být sveden do odpadu, ale tak, aby byl vidět případný trvalý únik topné vody.
 2) Dopouštění: Někde napojena nejspíše hadice na studenou vodu (SV) a někde připojena na topný systém (nejlépe na vratnou vodu). Nejspíše máte ruční dopouštění, takže dopouštění musí být zavřené. Pokud si nejste jist nebo máte automatické dopouštění, tak musíte poslat fotku jinak to nedokážu posoudit. Dopouštění nesmí být napojeno na PV, protože SV má větší tlak a zamezila by funkci PV. I když máte dopouštění napojené mimo PV, tak nesmíte nechat dopouštění otevřené, protože by větší tlak SV pořád dopouštěl topný systém, a protože by tlak byl větší než hodnota pojistného ventilu, tak by topná voda odtékala do kanálu. Udělal byste z toho takový průtokáč :-)

   Dobrý deň, pán Valter. Dopúšťanie do kotla mam automaticky. Ventil napravo pod PV keď je otvorený vodomer v noci keď nie je odber tak napr. stav vodomeru je večer 450m3 a ráno je stav + 26 litrov to je 476m3.
   Keď večer zatvorím ventil na dopúšťanie vody do kotla vodomer nenamerá žiadnu spotrebu. Únik vody je len pri otvorenom dopúšťaní do kotla. PV sa vyměnil za nový. Ďakujem Š pozdravom a úctou.

   Dobrý den, pořád na fotce nevidím to vaše automatické dopouštění… Napište mi typ kotle (nejlépe foto štítku) a hodnotu pojistného ventilu. Hadici z PV dejte přes kýbl, aby bylo vidět že nepropouští a pošlete foto automatického dopouštění včetně napojení na SV a topný systém. Jinak se budeme pořád motat v kruhu.
   Jinak u standardního zapojení kotle je druhý vývod zprava (tam kde je PV, ale čekal bych ho úplně vpravo na vratné vodě z topného systému) přívod studené vody pro ohřev TUV. Není to vaše dopouštění tento případ? Zkuste pustit teplou vodu z kohoutku a sledovat, jestli se nezačne točit vodoměr…

   Dobrý deň, pán Valter, nechcem Vás zaťažovať. Prosím Vás o info. Keď púšťam teplú vodu tak vodomer sa točí. Ďakujem. S pozdravom a úctou.

   Dobrý večer, já si to podle zapojení myslel ;-)
Takže vodoměr na 99% měří studenou vodu pro ohřev TUV, takže v podstatě spotřebu TUV. Automatické dopouštění topného systému nemáte (topný systém a ohřev TUV není spojený).
Protože jste pořád nenapsal typ a výrobce kotle, tak to nemohu říci na 100%. Též si myslím, že pojišťovací ventil je na špatné trubce.
Případně příště čekám pořádně připravený mail včetně typu kotle. Jestliže přípravě dotazu nebudete věnovat čas, tak já nebudu věnovat čas odpovědi.

   Dobrý deň, pán Valter. Typ kotla: Viessmann Vitodens 111W 26 kW.
Vyjadrenie vodárni: samovoľné otáčanie vodomeru je spôsobené kolísaním tlaku mestskej vodovodnej siete. Únik vody nebol zistení. Vodomer nemera vodu ak je zatvorené dopúšťanie do zásobníka vody TÚV. https://kondenzace.kvalitne.cz/vodomer-nataci-i-bez-odberu-vody/

   Dobrý večer, kotel Vitodens 111-W, jsou tři typy – budu vycházet že to je B1LB. V kotli je integrován 3 bar pojistný ventil pro topný okruh. Pojistný ventil pod kotlem je na straně pitné vody a je pro ohřev TUV (voda se ohřátím roztahuje) – je osazen správně.
   Už jsme se shodli na tom, že vodoměr je pro měření teplé pitné vody. V odkazu, co jste poslal je plno nepřesností a nejvíce se pravdě blíží odkazy na TZB dole pod článkem. Jestliže vodoměr napočítá něco, i když 100% není odběr ŽÁDNÉ vody (studené ani teplé; nebyl nikdo v noci ani na záchodě atd., potom by to mohli být i další věci), tak bude problém ve zpětném ventilu – vysvětlím.
   Každý vodoměr má minimální a maximální průtok, který dokáže změřit. Pod minimální mez vodoměr vůbec neměří, nad maximální mez měří maximum a ne skutečnost. Zejména v noci, když není velký odběr vody a odepne se velký odběr studené vody, tak krátkodobě vzroste tlak ve vodovodním řádu. Toto krátkodobé zvýšení způsobí rozdíl tlaků před a za zpětným ventilem a tlak se rychle vyrovná průtokem, který je větší než minimální a vodoměr něco napočítá (množství odpovídá velikosti rozdílu tlaku). Následně tlak ve vodovodním řádu klesá na nižší úroveň. Pokud by nepropouštěl zpětný ventil, tak za zpětným ventilem bude pořád větší tlak a k dalšímu připočítání nedojde, ale protože zpětný ventil netěsní, tak se tlak vyrovná průtokem, který je pod minimálním, k odečtení litrů nedojde a při dalším zvýšení tlaku před zpětným ventilem se opět tlak dorovná a dojde k dalšímu napočítání, tak pořád dokola. Zpětný ventil bývá daný ve vstupním šroubení vodoměru (jednoduchý, základní) nebo pokud není přímo ve vodoměru, tak těsně za ním (mosazný váleček hned za vodoměrem). Vyměňte ho a bude to v pořádku. Porucha zpětných ventilů je častá závada, protože se používají ty nejlacinější a zároveň má málo kdo filtr, který by zamezil vniknutí nečistot do zpětného ventilu.
   Počítám s tím, že jste mě poslechl a dal jste na zkoušku hadici z pojistného ventilu TUV do kýblu a prověřil, že zvýšený noční tlak neodpouští pojistný ventil do kanalizace. Pokud ne, tak může být problém i tam, že se zvýšený tlak odpustí (tlak může být i 6-10 bar).

Odesílatel: lubomir@gmail.com