Dotápění aku nádrže

   Dobrý den, v nekonečném hledání řešení problému s natápěním nádrže jsem objevil Váš web. Chtěl bych Vás tímto poprosit o radu.
   Ke stávajícímu kotly Viadrus U68 18kw jsem připojil AKU nádrž 1000 l. Připojení je 4bodové, pro výstup do otopné soustavy je použit vrchlík nádrže, následuje 3cestný směšovací ventil ESBE a čerpadlo Grundfos Alpha2 20-40. Zpátečka ze systému je zapojena na druhou pozici od spodku nádrže. Systém vytápění řídím RVSkem. Vybíjení nádrže funguje dobře.
   Vzdálenost kotle od AKU je 4 m, připojení je realizováno pomocí 1" měděného potrubí, které je 1,5m před nádrží rozšířeno na 5/4" (35 mm). Zpátečka je připojena na nejnižší pozici nádrže, topná na nejvyšší. V nabíjecím okruhu je instalován ochranný 3cestný termo ventil ESBE VTC511 - 55 °C a čerpadlo Grundfos Alpha 1L 20-40, které je nastaveno na druhý stupeň konstantních otáček.
   V systému jsou instalovány 2 expanzní nádoby, jedna původní 50 l, natlakovaná na 0,5bar, druhá nová 100 l, tlakována na 0,6bar. 50l nádrž je přidělána na zeď a je o 1m výše. Provozní tlak za studena je 0,9bar. Doplním, že se jedná o 2. podlažní dům s budoucím obydlením půdy.
   Celý systém funguje výborně, do té doby, než se celá nádrž prohřeje na cca 70°C. Poté se kotel začne přetápět. Kotel je nastaven na 85 °C, dosáhne požadované teploty, při(za)vře vzduch, ale teplota vyroste na 90°C. Natápění nádrže se velice zpomalí – ne-li zastaví.
   Zkoušel jsem to několikrát i s odstaveným vybíjením, pokaždé stejný výsledek. Napadá Vás úprava/postup, jak bych docílil nabití celé nádrže na 80-85 °C? Děkuji.

   Dobrý den, podle popisu bych to viděl na špatnou montáž trojcestného ventilu nebo čerpadla, protože pokud je osazen termoventil na vratce s patronou 55°C, tak ventil je plně otevřen až při 65°C, při této teplotě vratky bude mít výstupní voda z kotle cca 70°C, což odpovídá popisovanému chování. Hodně by pomohly fotky, případně i ručně nakreslené schéma zapojení. Zkontrolujte případně upravte (standardní zapojení):
 1) Kotlové čerpadlo na vratné vodě mezi kotlem a termoventilem. Šipka na čerpadle směřuje ke kotli.
 2) Termoventil společným výstupem ke kotli. Vývod označený čtverečkem (AB) ke kotli; trojúhelník (A) k AKU nádrži; kolečko (B) na výstup kotle.
 3) Jestli je osazen filtr, tak zkontrolovat, že je čistý.
 4) Tlak v topném systému nastavit na více než 1 bar (standardně 1,2 bar), kvůli kavitaci čerpadel. Oba expanzomaty natlakovat na stejný tlak o 0,1 bar méně, než budete držet v topném systému. Statický tlak by se při správné velikosti a tlaku v expanzomatech měl hýbat minimálně.
 5) Též záleží, kde expanzomaty připojíte do topného systému. Zkontrolovat že nedojde k jejich odstavení v žádné situaci od topného systému. Zkontrolujte, jestli je osazen tlakový pojistný ventil. Tento bod má minimální vliv na funkci, ale velký vliv na bezpečnost ;-)

   Dobrý den, děkuji Vám za reakci. Moc si vážím Vaší pomoci. Pošlete prosím číslo účtu, něco Vám pošlu :-) V příloze posílám schéma zapojení (chybí zde bezpečnostní vychlazovací ventil) a fotky. Ještě doplním, že trubky na obrázku jsou z místní centrální výtopny a vedou k výměníku, který ve schématu není.
 Ad1) Ano, čerpadlo je umístěno správně.
 Ad2) Ano, zapojeno správně. Dokonce jsem zkoušel vyměnit patronu, a nakonec celý ventil. Ještě mě napadlo, vyzkoušet natápění s vyndanou termo patronou a zavřeným (přivřeným) zkratem.
 Ad3) Filtr je čistý. Čistil jsem ho 2x.
 Ad4) Zde jsem zmaten :-) Postupoval jsem dle doporučení výrobce expanzní nádoby, tedy:
Nejvyšší bod v soustavě je 4,4m, +0,2Bar -> expanzní nádoba je tlakována na 0,64Bar. Tlak v systému +0,3Bar = 0,9Bar.
Při, pro mě hraničním provozu (70 °C v nádrži) je tlak v systému 1,5Bar.
Před tímto nastavení jsem tlakoval expanzní nádobu na 0,8Bar (chybou nepřesného manometru – moje snaha byla 0,6Bar) a tlak v teplém systému atakoval zmíněný "pojišťovák" (1,8Bar).
Myslíte tedy, že bych měl expanzní nádobu natlakovat na 0,9Bar a dále systém dotlačit na 1Bar? Mohl by uvedený problém souviset s tlakem v soustavě?
 Ad5) Tlakový ventil je osazen - 1,8Bar

   Dobrý den, číslo účtu najdete zde, díky. jvalter.cz/podpora-spokojenych-uzivatelu
Prohlédl jsem fotky a:
 Ad1) Souhlasím.
 Ad2) Z fotky není správná montáž vidět, ale věřím Vám. Bez patrony to můžete vyzkoušet, ale musíte zavřít kulový uzávěr nad termoventilem (trubka nahoru), aby byla otevřena jen jedna vstupní cesta, tedy ta z akumulační nádrže. Nahřátí kotle bude déle trvat, ale na test to není na překážku.
 Ad3) OK
 Ad4) Ano, může to být jeden z problémů. Statický tlak v topném systému je všude stejný (tlak se šíří všemi směry), proto by expanzomaty měly být natlakovány oba stejně. Pro správný chod oběhového čerpadla je nutný statický tlak větší než 1 Bar, jinak dochází ke kavitaci (sekání vody) a čerpadlo pracuje mimo svůj pracovní bod. Když máte pojistný ventil 1,8 Bar, tak pro jednoduchost by tlak v topném systému měl být 1,3 Bar, tlak plynu v expanzomatech 1 Bar. Rozumně je to popsáno zde: https://vytapeni.tzb-info.cz/mereni-a-regulace/17458-expanzni-nadoby-reflex-pro-topeni-pitnou-a-uzitkovou-vodu. Ten 50l expanzomat bych raději viděl napojený u kotlového čerpadla, aby se při uzavřeném termoventilu (studeném kotli) nespoléhalo na otevřené potrubí přes akumulační nádrž (to by nechal na léto).
 Ad5) Osobně se potkávám s většími hodnotami pojistného ventilu, ale při správné velikosti a natlakování expanzomatů by měl být statický tlak cca pořád stejný, dynamický tlak čerpadla nemusí být velký, protože odpor vašeho malého okruhu je minimální, takže proč ne.
 6) Je jasné, že je problém v průtoku. Podle vašeho doplnění navrhuji následující postup:
   a) Natlakovat expanzomaty podle popisu výše, následně test.
   b) Zkontroloval nastavení čerpadla, případně vyzkoušet III stupeň, případně konstantní tlak (symbol podlahovky). Poslechněte například přes šroubovák, že se opravdu točí. Ostrou hranu šroubováku na těleso čerpadla a jeho držadlo pevně k uchu. Musíte slyšet tekoucí vodu (když bude zaseknuté, tak bude jen „vrnět“).
   c) Pokud to nepomůže, tak zkontrolovat čerpadlo. Při nepročištění systému se ucpe oběžné kolo, nebo při přetopení kotle se oběžné kolo zmaří. Zastavte si vodu před a za čerpadlem. Trochu povolte 4x imbusy po obvodu čerpadla (při pohledu ze shora, jako na fotce, dva ze čtyř uvidíte vlevo a vpravo veprostřed červeného těla) a nechte odtéci vodu (dělat za studeného stavu). Poté vyjměte šrouby a pomalým otáčením a malým tahem ven vyjměte motor. Žádné trhání ven, jinak si poškodíte těsnění. Zkontrolujte čistotu oběžného kola, že vypadá normálně, že není urvané od rotoru, případně ho můžete na chvilku, ale jen chvilku zapnout, aby bylo vidět, že opravdu běží.
   d) Pokud bude opět vše v pořádku, tak zkuste dát před zbylou část čerpadla kýbl a zkuste otevřít nejprve jednu stranu a poté druhou stranu potrubí, jestli není přicpaná. Musí z toho valit proud vody na obou stranách stejný. Někdy se stává, že něco zůstane v trubce (klasicky kamen a topenář to před montáží nezkontroluje) a ta je přicpaná, nebo při špatném napakování koudelí se koudel natlačí dovnitř a v krajním případě může dělat to co popisujete.
   e) Napište, jak jste dopadl a případně budeme postupovat dále.

Odesílatel: bl@centrum.cz