Ekvitermní regulace Geminox ZEM

   Dobrý den pane Valtere, prosím o radu v nastavení prostorového termostatu QAA 73.110. Od roku 2010 používáme na vytápění ŘRD kondenzační kotel Geminox ZEM 2-17 s ekvitermní regulací. Do dnešního podzimu pracovala automatická regulace kotle k naprosté spokojenosti, co se týká vytápění tak i spotřeby. Po zahájení letošní topné sezóny pozoruji změnu v provozu kotle. Po automatickém zapnutí kotle ráno, normálně naběhne, rychle natopí referenční místnost (OP), a potom nastane to, co v minulých letech nebylo.
   Na termostatu v OP je nastavena teplota 21,5 st.C. Při dosažení teploty, na termostatu 22st.C, kotel správně vypne. Během dopoledne ještě několikrát mírně přitopí, a cca od 14:00 do 21:30 hod. na kdy je nastaven noční útlum již nesepne. Teplota na termostatu stále drží na 22 st. (měřím i rtuťovým teploměrem a teplota je opravdu cca 22st.), radiátory už jsou dávno studené a pocitově je cítit od podlahy chlad. Toto se dříve nedělo, kotel si sjel na minimum a neustále mírně přitápěl, radiátory byly trochu teplé a pocitově to bylo ideální. K jediné změně, ke které letos došlo je to, že jsme na WC v přízemí instalovali nově otopný žebřík. To by dle mého ale nemělo mít zásadní vliv.
Takto máme naprogramovaný QAA 73
 ř.62 Režim Open Therm Plus
 ř. 70 Strmost TK TO1 12,5
 ř 73 Paralelní posun top.křivky 0,0
 ř 74 Typ budovy Lehká
 ř.75 Vliv tepl. prostoru Na TO1
 ř.76 Spínací dif. prostoru --.-
 ř 77 Adaptace top.křivky Účinná
Děkuji za zprávu.

   Dobrý den, nedošlo k zateplení RD? Pokud vše dříve fungovalo, tak se něco změnilo, ale nastavení regulace to nebylo (samo určitě ne a nepředpokládám, že to jen tak někdo změnil). Doporučuji postupovat takto:
 1) Kontrola venkovního snímače. Kouknout, jestli je čisté čidlo (není na něm hnízdo, nefouká na něj teplo z okna, komína atd.). Jestli to dokážete, tak zkontrolovat, jestli jeho hodnota odpovídá reálu.
 2) Kontrola průtoků. Zkontrolujte filtr (y) na topné vodě, tlak topné vody atd.
 3) Pokud nic z toho nepomůže, pozvěte servisního technika na vyčištění kotle, vysvětlete mu svůj problém, ať zkontroluje kotel + jeho snímače.

Odesílatel: jaro@seznam.cz