Natápění dvou aku. nádrží

   Dobrý den, řeším následující regulační úlohu: plynový kotel natápí přes třícestný ventil dvě akumulační nádrže (každá 500l - jedna podlahovka a druhá radiátory) pomocí AMiTu řídím PID regulací topné větve, ale nevím jak algoritmizovat průběžné natápění obou nádrží současně na co nejnižší teploty potřebné k topení. Když ručně natočím třícestný ventil na 65%/35% tak to funguje (záleží na venkovní teplotě) - můžete mi poradit nebo jen nasměrovat?

   Dobrý den, k vyčerpávající odpovědi bych potřeboval topenářské schéma a více informací, ale snad jsem pochopil, o co vám jde, takže jen nástřel řešení.
   Určení požadované teploty v nádržích necháme zatím stranou (buď máte vyřešeno, nebo se k tomu vrátíme, až budu mít více informací) a zaměříme se na regulační ventil. Nádrže se nezveme ANr pro radiátory a ANp (akumulační nádrž) pro podlahovku. Začneme s odstaveným topením, chladnými oběma nádržemi (všude je zima). Zapne se kotel, protože nejsou splněny podmínky natopení obou nádrží. Nespíše budeme chtít, aby co nejdříve topily radiátory, takže pokud bude rozdíl teplot požadovaná – skutečná v ANr menší než 10…20°C, tak přesměrujeme všechnu energii do ANr a podlahové topení bude odstaveno. Po dosáhnutí minimální teploty v ANr (s hysterezí) zapneme PID pro regulační ventil. Radiátory a podlahové topení bude navrženo výkonově v nějakém poměru a tento poměr bude náš maximální stav ventilu tz. pokud budou radiátory průměrně doplňovat 30% tepelných ztrát objektu, tak hodnotu trochu ještě navýšíme na 35% do ANr a maximum pro PID bude 65% do ANp. Po zapnutí PID bude velká regulační odchylka v ANp ventil pojede ve vychladnutém stavu do otevřena na maximum a natápíte obě nádrže v základním poměru. PID bude regulovat na požadovanou ANp. Jak bude teplota v ANp stoupat, tak bude ventil přivírat a přesměrovávat teplo do ANr. Následně by měl ventil najít rovnovážný stav podle odběru z jednotlivých nádrží. Až bude natopena i ANr (už by měla být natopena i ANp) tak dojde k vypnutí kotle a čeká se na zchladnutí nádrží (typicky 10°C nad žádanou kotel VYP; měřená <= žádaná kotel ZAP. Je též dobré myslet na stav, kdy je ANp odstavena.

Dobrý den, děkuji za rychlou reakci, už o tom této úloze přemýšlím delší čas, a co byste řekl na následující řešení:
 1. Výchozí stav ventilu je 50/50.
 2. V Amitovi dva PID moduly jeden pro ANp a druhý pro ANr z každého modulu je výstupem žádaná poloha ventilu pro ANp a ANr (jako by byly dva virtuální ventily).
 3. Pro ovládání jednoho ventilu odečíst tyto dvě žádané hodnoty polohy ventilu a dosadit do jednoho modulu VALVE (jako by se navzájem přetahovaly o zdroj tepla).
Co si o tom myslíte?

   Dobrý večer, vaše řešení je zajímavé v několika ohledech i lepší než mé, abych pravdu řekl výchozí stav 50/50 mě napadl, ale dva PID jsem zavrhl ani nevím proč. Snad podvědomí, nebo že jsem nad tím až tolik nepřemýšlel, ale vaše řešení určitě stojí za vyzkoušení, jen bych upozornil na:
 1) Jak se budou PID přetahovat, bude neustále docházet k pohybu ventilu, což není úplně vhodné.
 2) Předpokládám kondenzační plynový kotel a natápění na různé teploty akumulačních nádrží. Tím pádem budou různě teplé vratné vody, což se může při směšování těchto vod projevit horší efektivitou provozu kotle. Kondenzační kotel pracuje nejlépe s co nejstudenější teplotou vratné vody a teplotou topné vody do 60°C, proto by bylo nejvhodnější natápět jednotlivě nádrže tak, aby byla vratka co nejstudenější a teprve poté přistoupit k souběžnému natápění. Chce to dotáhnout do konce, ale princip je jasný.
   Závěr: zkuste váš algoritmus a sledujte provoz, zejména nájezd ze studeného stavu (jestli něco neupřednostnit); jak se pohybují teploty v nádržích; jaké teploty vratné vody vycházejí z nádrží a případně porovnat spotřebu plynu pokud si budete držet co nejstudenější vratku do kotle; jestli dokážete rozumně doladit dvojici PID, tak aby to rozumně regulovalo; jestli nedochází k častému pohybu servopohonu. Budu rád pokud mi napíšete, jak jste dopadl, případně můžeme zkusit doladit detaily, ale algoritmus musíte sestavit vy, protože neznám místní podmínky (já můžu jen upozorňovat ;-)).

   Dobrý den, děkuji za konzultaci, určitě dám vědět, jak to probíhá. Před časem jsem si koupil Vaši knihu v elektronické podobě, hlavně z důvodu možnosti rychlého vyhledávání v elektronických dokumentech. Velice hezky napsaná kniha, jen mě překvapilo, že vyhledávání není možné což je dosti podstatná vada na kráse (tak jsem si dovolil povolit pdf komentáře a definoval jsem si vlastní tagy pro vyhledávání).

   Dobrý večer, provedení elektronické verze knihy bohužel nemohu nijak ovlivnit. Kniha má sloužit, a pokud vám to pomůže, tak si jí upravte k obrazu svému (když jste si ji koupil, tak je vaše ;-)). Jsem rád, pokud žije a pomáhá.

Odesílatel: zdenek@pe.cz