Poddimenzovaná topná tělesa

   Dobrý den, bydlím v RD s klasickým zateplením (stěna 30 cm porotherm, 15cm polystyren, plastová okna s dvojsklem). Dům vytápím klasickým plynovým kotlem BAXI Luna 3 comfort a soustavou s radiátory. Na všech radiátorech jsou osazeny inteligentní termostatické hlavice Netatmo a v obývacím pokoji je umístěn prostorový termostat (obývací pokoj je v přízemí, ostatní místnosti v patře). Můj problém je, že obývací pokoj se natápí na požadovanou teplotu výrazně déle než zbylé pokoje. Pro příklad při teplotách kolem 0°C a teplotě topné vody 65°C se obývací pokoj natápí o 0,4°C cca. hodinu a zbylé pokoje cca. 10 minut. Pokoje mají plochu 18m2 a jsou osazeny radiátory o výkonu 1511W. Obývací pokoj má plochu 43m2 a jeho součástí je i schodiště do patra s malou chodbičkou v patře, ten je osazen dvěma radiátory o výkonu 1679W. Jsou tato tělesa na tuto místnost malá nebo mám hledat problém někde jinde?

   Dobrý den, tento dotaz je spíše pro projektanta topení, takže poradím jen ze zkušenosti.
   Teplo stoupá nahoru (otevřené schodiště); v obývacím pokoji chceme mít většinou větší teplotu než standardně projektovanou; spodní místnost má určitě více venkovních zdí než pokoje v patře atd., a proto bych čekal spíše předimenzované radiátory, tak o 30 %, než poddimenzované, ale podle vašeho popisu bych řekl, že jsou spíše o těch 30% poddimenzované. Myslím si, že postup by měl být následující:
 1) Zamezit úniku tepla do patra (to hodně pomůže). Dole vytvořit zástěnu nebo alespoň závěs, aby se zamezilo prodění vzduchu. Pro začátek vyzkoušejte přikrýt vstup do schodiště provizorně něčím slabým (hlavně nahoře) a pozorujte změnu.
 2) Poté můžete doladit průtoky v jednotlivých radiátorech tak, aby ve spodním patře byl větší průtok a tím i větší výkon.
 3) Zaměnit radiátory za větší nebo přidat další, tedy pokud je opravdu potřeba rychlé dotopení. Čím rychlejší změny, tím kotel musí jet na vyšší výkon, tím méně efektivně předá teplo topné vodě, tím klesá účinnost a platíte zbytečně za teplo, které pouštíte komínem pryč ;-)

   Moc Vám děkuji za názor. Vzhledem k typu schodiště, není bohužel možné ho uzavřít a zamezit tak úniku tepla nahoru. Zkusím tedy ještě překontrolovat nastavení průtoku v radiátorech a uvidím. Nalezl jsem jednoduchou poučku, že radiátory se dimenzují u klasických kotlů 40-50W na m3 místnosti a u kondenzačních kotlů 75W na m3 místnosti. Což v našem případě vychází na obývací pokoj 4,5-5,5kW a to do toho nepočítám to schodiště. Takže se neustále utvrzuji, že naše radiátory o výkonu 3,4kW jsou prostě poddimenzované a bude potřeba dát vetší. Ještě jednou moc dekuji.

   Dobrý den, najitá poučka je hodně zjednodušená, skoro až moc. Tím neříkám, že je špatně, ale je to jako byste řekl, že pro muže je vhodné naftové auto a pro ženy benzínové. Protože nebere v potaz dům, tak je to úplně základní vodítko.
   Neznám situaci, ale podle mého je základní problém v úniku tepla nahoru a následně i střechou pryč. Podobný příklad před cca 10 lety: Známý (velké přízemí, velké podkroví) též říkal, že nejde zavřít schodiště a že má velkou spotřebu. Tak dlouho jsem do něj hučel (při každé návštěvě) až se asi naštval a dekou provizorně zavřel vršek. Zjistil, že za den spálil polovičku plynu než předešlý den a že je dole teplo. Následně s architektem vymysleli skleněné dveře, které jsou předsunuté schodišti, vstupu do garáže a dvěma vstupům do místností, to je jedno, výsledek byl, že spotřeba plynu klesla o třetinu. V té době asi o 20 000 Kč ročně. Pořádně zvažte tuto variantu.

Odesílatel: mvk@seznam.cz