Přechod od regulace samotíží k nové regulaci – JUNKERS GC 2300i W

   Dobrý den, řeším výměnu 20 let starého kotle WEIL MCLain za kotel Junkers GC 2300i W 24P. Jeden kotel vytápí současně dvě bytové jednotky. Stávající starý plynový kotel WEIL MCLain topí samotíží do 2 bytových jednotek. Starý kotel nyní funguje jako zásobník teplé vody a radiátory jsou osazeny pouze termostatickými hlavicemi. Bohužel vedení do bytových jednotek nelze jednoduše rozdělit.
   Oslovená firma mi tvrdí, že s nový kotlem mi již regulace nebude takto spolehlivě fungovat. Když jsem je informoval, že lze nastavit nějaký způsob spínání čerpadla pro vytápění, tak se tvářili dost divně. Tyto informace jsem získal z dokumentu projekční podklady Condens 2300i W strana 66. Eventuálně uvažuji i o zapojení dalšího oběhového čerpadla na zpětné vedení studené vody, které by mohli uživatelé obou jednotek způsobem ON OFF ovládat. Děkuji za jakoukoliv radu.

   Dobrý večer, samotížný topný systém nevadí. Špatně by byla otevřená expanze, protože kotel a čerpadlo potřebuje minimální statický tlak 10 mH2O a takový výškový rozdíl tam asi nemáte, takže musí být uzavřený topný systém s expanzomatem.
   Úplně jsem nepochopil, jak jste kotel ovládali předtím, ale jde to udělat i nyní přes druhý konektor svorkovnice pro externí příslušenství. To, jestli je to správně, už je druhá otázka. Když to k něčemu přirovnám, tak to je jako byste si teď koupil nové auto a dal mu dřevěná kola. Pojede to, ale blbě s větší spotřebou, než by mohla být. Ideálně ho nechat běžet na malý výkon co nejdéle, teplotu výstupní vody řídit co nejníže podle venkovní teploty (ekvitermní regulace) a kotel vypínat jen pokud opravdu nechci topit.

   Dobrý den pane Valter, moc si vážím Vašeho času mám ještě malý dotaz:
Nepochopil jsem to externí příslušenství. Zapojil byste tedy na externí svorku pro příslušenství ovládání dodatečného čerpadla. Nebo si myslíte, že lze interní čerpadlo ovládat externím ovládáním? Domnívám se, že interní čerpadlo nemohu externím signálem ovládat a musím tedy dát dodatečné čerpadlo na zpátečku a to ovládat. Je tedy potřeba z Vašeho pohledu instalace dodatečného čerpadla na zpátečku? Děkuji moc

   Dobrý den, na svorky externí příslušenství lze připojit jen vstupy, tj. snímače teploty, termostaty, spínače, komunikační rozšíření. Interní čerpadlo nedokážeme ovládat, maximálně celý kotel, jak jsem psal v předešlém mailu. Externí čerpadla (uzavírací ventily) lze ovládat přes externí komunikační rozšíření, ale to není laciná věc a též nic použitelného pro vás.
   Dát dodatečné externí čerpadlo na zpátečku není tak jednoduchá věc, jak si představujete. Interní a externí čerpadlo by se různě výkonově přetahovaly. Je to jako byste do auta dal dva rozdílné motory, pustil je oba dva společně na jednu nápravu a čekal že se výkon bude součet výkonu těchto dvou motorů.
Popište, jak jste fungovali se starým kotlem, jaký má být výsledek a potom můžeme zkusit najít rozumné řešení.

   Dobrý večer pane Valter, nelhal jsem Vám, kotel topí samotíží, pro sicher tam mám na zpátečce nouzovou možnost pro sepnutí čerpadla tlačítkem.
Od kotle vede až do vrchního bytu 50mm silná trubka. Spodní jednotka je na toto vedení připojena 20mm trubkami ke 3 radiátorům. Vrchní jednotka je na toto vedení připojena 15mm trubkami k 5 radiátorům. Dole u kotle je expanzní nádoba. V případě, že kotlový termostat je nastaven na 60º a tlak v kotli cca 2 Bar není potřeba aktivovat ani nouzově čerpadlo. Všechny radiátory jsou vybaveny pouze termostatickými hlavicemi. Kotel tedy funguje jako zásobník teplé vody a každý uživatel si podle libosti nastavení hlavice může regulovat nezávisle na okolních podmínkách teplotu v jednotlivých místnostech.
   Takto to funguje a toto se mi zamlouvá. Cíl je tedy, aby si každý uživatel mohl nezávisle zvolit teplotu radiátoru podle vlastní vůle. Pošlu Vám ještě mailem několik fotek radiátorů a kotle.

   Dobrý den, nemyslel jsem, že mi lžete, jen jsem nebyl moudrý z toho, co tam máte a co vlastně požadujete. Už je mi to jasné. Vaše zapojení samotíže přes stojící čerpadlo není dobře a dělalo samotíži zbytečný odpor. Zapojení přes vypínač vycházelo ze zapojení starého kotle.
   Nyní při instalaci nového kotle, se stávající čerpadlo a vypínač zruší a namontuje se jen nový kotel. Čerpadlo je už v kotli a bude se spínat, jak bude kotel potřebovat (výměník nového kotle by vašem topném systému bez čerpadla dlouho nevydržel). O nic se nestaráte. Vše bude fungovat jak dříve.

   Dobrý den pane Valter, děkuji moc za čas, o tom lhaní jsem to nemyslel Vážně, trochu jsem znejistěl, nebyl jsem si zpočátku jistý, zda tam nyní nemám doopravdy 2 čerpadla.
S nad to bude fungovat, jak popisujete, já se snažím vždy spíš připravit na to, co kdyby to nefungovalo tak jak má...

Odesílatel: martinek@atlas.cz