Topení pro dvě bytové jednotky

   Dobrý den, měl bych na Vás dotaz s pomocí regulace topení v našem domě. Dům je dvougenerační. Ve staré části bydlí rodiče, v nové bydlíme my. Stará část je vytápěna plynovým kotlem Protherm o výkonu 24 KW. Do nové části jsme instalovali krbovou vložku s výměníkem Aquaflam o výkonu 21 KW. V obytné místnosti v nové části máme podlahové topení (5 okruhů s bypassem a čerpadlem) a v podkroví nové části jsou radiátory. Vše kromě plynového kotle je svedeno k akumulační nádrži o objemu 1000 litru. V nové části je kombinovaný bojler o velikosti 120 litru, stará část má také kombinovaný bojler o velikosti 100 litru.
   Ke krbové vložce je napojeno čerpadlo, expanzní nádoba 30 litru, dále pak větev do bojleru a k akumulační nádobě další expanzní nádoba 120 litru. Trošku se dohaduji s topenáři o tom jak to celé regulovat. Za akumulační nádrží je pak další čerpadlo, které má rozhánět vodu do radiátorů. V nové části domu v obytné místnosti bude instalován prostorový termostat, který napojíme na regulaci podlahového topeni. V podkroví nové části pak bude další termostat napojený na čerpadlo za akumulační nádrží.
   Jedná se mi o to, že pokud nebudeme topit krbem, chtěli bychom topit v nové části i plynovým kotlem, ale nenatápět starou část. Zároveň i obráceně, pokud budeme topit krbem, chceme po vytopení nové části, dotápět i starou část domu. Musím tedy spojit termostaty z nové části s plynovým kotlem? Zde je již zapojený jeden prostorový bezdrátový termostat - ovládá starou část domu. Jakou regulaci byste mi prosím doporučil? Děkuji Vám za odpověď.

   Dobrý den, základem je správné topenářské zapojení a ve vámi popisovaném systému to není úplně jednoduché, pokud se to má chovat jako jeden celek a tím pracovat efektivně. Z popisu není jasné jaký spotřebič tepla je použit ve staré části domu (radiátory/podlahové topení). Též není patrné topenářské napojení plynového kotle a topného systému staré části na novou část. Nevhodnější by bylo poslat topenářské schéma. Aby se čerpadla mezi sebou „neprala“ a zároveň aby byl správný průtok, a tlak v obou topných systémech není jednoduché. 95% procent problému je právě v topenářském zapojení, které „fachmani“ střílí od boku.
   K regulaci. Ano, je potřeba dávat požadavek na plynový kotel ze všech tří odběrů. Vámi popisované zapojení už lze jen těžko regulovat jen termostaty. Musíte si to představit jako 3 zdroje tepla (krb, akumulační nádrž, plynový kotel) a 3 spotřebiče tepla (radiátory nový část, podlahové topení nová část, stará část). Může nastat hodně kombinací, a aby byl systém efektivní, tak v každém stavu by se měla vybrat nejefektivnější varianta, proto doporučuji spíše použít řídicí systém. Nejlepší varianta je volně programovatelný automat, kde se program vytvoří přímo na míru a není problém udělat cokoli podle přání. Návratnost se pohybuje kolem dvou let, pokud je to uděláno pořádně. Já jsem plně pracovně vytížen, ale pokud napíšete, odkud jste, mohu vám doporučit nejbližšího mnou prověřeného technika MaR (měření a regulace), který vám to dokáže udělat k plné spokojenosti a případně usměrnit topenáře.

Odesílatel: tina@seznam.cz