TRQ 21

   Přeji Vám pěkný a hezký den. Čistě náhodou jsem přišel na tuhle Vaši stránku a jak vidím, tak rozhodně o termostatech ke kotlům něco víte. Měl bych na Vás dotaz. A sice – mám plynový kotel Junkers ZWR 24-3 a ten je ovládán termostatem TRQ 21. A nyní k problému, který nastává. Během asi posledních tří roků, abych udržel požadovanou teplotu, tak jsem stále zvyšoval teplotu denním potenciometrem (nyní už jsem na třiceti stupních). Noční se nemění. Já osobně si myslím, že pouze termistor postupně mění svou hodnotu. Vzhledem k tomu, že slaboproud mě živil celý život, tak se mi nechce vyhodit 4000 Kč za údajnou náhradu termostatem FR 100, za který ovšem chtějí 4000 Kč. (Kdybych mohl sehnat schéma původního termostatu TRQ 21 tak bych si s tím rozhodně poradil. V nejhorším případě použít levnější náhradu. Stačí jednoduchý, bez nějakého programování) Promiňte, že jsem se tak rozepsal, ale doufám, že mi poradíte. Předem vám děkuji.

   Dobrý den, jestliže drží noční teplota, tak bych neviděl problém v čidle. Čidlo používají výrobci většinou NTC termistor, ale jeho charakteristika se liší typ od typu regulátoru (asi co je zrovna nejlacinější). Termistor vám z obchodního hlediska neprodají, a též podle mého už ani sami nevědí co tam dali, jedině sehnat z jiného TRQ 21. Jestli si to dobře pamatuji, tak princip byl ve dvou operačních zesilovačích nastavených potenciometry, které se přepínali pomocí spínacích hodin. Jestliže jeden funguje a druhý ne, tak bych chybu hledal v potenciometrech nebo kondenzátorech.
 1) Jestliže jste dělal celý život v slaboproudu, tak by neměl být problém si nakreslit schéma TRQ 21. Je to celkem primitivní záležitost. Chyba bude v nějaké nejjednodušší součástce, ale to Vám nemusím říkat.
 2) Případně si můžete koupit nějaký starší termostat TRQ 21. Pro inspiraci:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-junkers-trq-21/k0
https://www.b-ware-günstig.de/heimwerker/installation/trq-21.html
 3) Nebo pokud budete mít chuť, tak si regulátor postavit sám. Pro inspiraci:
http://www.roter-unimog.de/p4/46-hzg-technik.htm
https://wiki.fhem.de/wiki/Junkers_Therme_Stetigregelung
 4) Nebo tedy koupit nový. 4 000 kč je v dnešní době normální cena za starší typ regulátoru (ne termostat). Jen upozorním, že FR 100 se už nedodává. Nahrazuje ho FR 120 a i ten za chvilku skončí (nejspíše bez náhrady).

Pane Valter velmi jste mi pomohl, takto jsem to předpokládal, ale nyní musím počkat do jara až se přestane topit. Mnohokrát děkuji a přeji Vám pěkné svátky.

Odesílatel: lada@centrum.cz