VITODENS 111-W B1LD

   Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně ekvitermní regulace. Používáme tento kolem přes 5let s termostat Vitotrol 100 OT, čidlo venku na severní straně. 14x radiátor Korado, 1x otopný žebřík, zatepleno 20cm podlaha a zdi izolace 10cm + rolety a nespočítané topení od firmy co stavěla, na to není co říct :-) energetická náročnost B. Nechal jsem si spočítat dodatečně na 55/40 -15st, bohužel se i zjistilo, že jsou slabé průměry trubek, někde moc velké radiátory někde zase malé. Teď dle výpočtu mám ve výkresu zakreslené uškrcení ventilů hlavic, bez toho jsem nebyl moc schopný vyladit a vím že nemůžu kotel honit víc jak na 15kW, od přenastavení řekněme funguje vytápění dobře, až na koupenu, kde se musí pořešit jiný žebřík.
 varianta A: Na autoposun tedy ekvitermní řízení jak dle venkovní, tak vnitřní teploty mám vyzkoušeno křivku 11, teplota vody 28-55. Tady je problém v tom, že termostat je v referenční místnosti největší (pul metru od vchodu do ní) a pokud se nikdo moc v této místnosti nepohybuje teplota na něm detekovaná funguje v pohodě, topíme 22 přes den 6.30-22hod a v noci na 20. V takovém nastavení kotel jede skoro pořád, ale občas čerpadlo vypne občas i nejede třeba půl hoďky. Problém nastane, když se místnost zahřeje, tak termostat přeleze 22st a pak už nejsem schopen ho dostat dolu, jen když vyvětrám a pokud neschladím místnost, ostatní nehřejou a barák chladne. Máme i jiný detektor v této místnosti na teplotu a kousek od něj a ten ukazuje cca pul stupně méně (pokud jsem ale udělal korekci teploty na termostatu, dělá kraviny). Tak že bych termostat chtěl předělat na bezdrátový a přendat na jiné místo, nevím ale jaký vybrat. Co třeba elektrobock BT52 OT? nebo je nějaký lepší který by mohl být třeba i na wifi abych měl data v mobilu?
 varianta B: Posun manuální, křivka 8, koeficient 1, tedy topíme na 22 (ale mám tam třeba 6.30-10h 22, pak 20 do 14 atd, prostě více skoku změn mezi 22-20), noc 20, teploty vody 25-60, čerpadlo jede furt ale i v noci, což moc dobře nechápu proč. Momentálně je teď zatím teplo kdy nepadá teplota po 5st tak čekám až se ochladí. Nic méně na takové nastavení je objekt defacto vytopení komfortně furt i v noci (kde třeba v referenční místnosti teplota neklesá po 22st) ale co mě trochu vadí, že čerpadlo jede furt. Není někde ještě nějaké servisní nastavení na kotly, které by třeba říkalo, ale v noci tolik nejeď nebo vůbec? Jakou má pak čerpadlo živostnost, když pojede třeba X měsíců v kuse. Kolik takové čerpadlo odebírá?
   Ještě si všímám, že některé hlavice úplně nefungují korektně dle nějaké hodnoty na ní, mám tu asi tři druhy, tím myslím, že když je na hlavici 20st tak vesele má už místnost 22 a radiátor je pořád teplý.
Rád bych používal režim autoposun, ale ten není zatím moc reálný. Moc děkuji.

   Dobrý den, začal bych tím, že Vitotrol 100 OT se zatím :-D dělal v třech provedeních a každý byl úplně jiný, ale asi vím, o jaký se jedná. Pro příště potřebuji znát přesný typ, nejlépe foto štítku.
   Varianta A: ekvitermní řízení s vlivem prostoru. Protože se pracuje i s prostorovou teplotou, tak se při její větším překročení (přetopení, útlum) vypíná i čerpadlo (máme informaci, že dodávka tepla byla větší, než je potřeba).
   Obecně je s komunikací OpenTherm skoro vždy problém, protože výrobci si ho „ohýbají“ po svém, i když by neměli. V případě BT52 OT si myslím, že by neměl být snad problém. Jiný vám raději nedoporučím, protože je to vždy sázka do loterie, jestli to bude s konkrétním kotlem fungovat.
   Varianta B: čisté ekvitermní řízení bez vlivu prostoru. Ekvitermní řízení by mělo dodávat do prostoru tolik tepla kolik ho ztratí tepelnými ztrátami. Protože jsou tepelné ztráty vždy, tak i dodávka tepla musí být vždy, proto musí běžet čerpadlo neustále.
   Nynější čerpadla jsou stavěná na trvalý provoz a pokud je provozováno v rámci svých provozních parametrů, tak by mělo přežít kotel. Musel bych znát přesný typ čerpadla, který je v kotli použit (nejlépe foto) a vědět na jaký výkon je provozováno, ale UPM3 mívají odběr mezi 20 až 45W. Toto je ale zanedbatelný provozní náklad, pokud kotel jede v optimálním provozu, tj. s co nejnižším výkonem a nejnižší teplotou topné vody, což správně nastavená ekvitermní regulace zajišťuje.
   Na termohlavice se stupně nepíší schválně, protože není možné stabilně udržet přesnost. Pokud fungují špatně, tak je vyměňte, pokud jen čísla neodpovídají stupňům, tak se nekoukejte na čísla a nastavte je tak, aby v místnosti bylo to, co tam má být. Podle kvality hlavic to příští rok nemusí opět souhlasit.
   Obecně než špatně zvolené místo pro prostorový regulátor, tak to raději žádné ;-)

   Dobrý večer, posílám foto termostatu. Teď např nechápu, proč ve 22h, kdy má nastaveno 20st teplotu od 21.30, tak jede veselé topnou vodu 34, venku 4stupne, to by přece neměl ne? On tu teplotu režimu B tedy vůbec neřeší? Myslím, jestli je nastává 22 nebo 20? Díky.

   Dobrý den, ve variantě B vůbec nepracuje s prostorovou teplotou. Nastavená prostorová teplota dělá jen paralelní posun topné křivky. Nastavené teploty nad 20°C přidávají teplotu topné vody a opačně nastavené teploty pod 20°C ubírají.

Čerpadlo pokud běží třeba 26-28 otopka, žere 24w, tak že to je zanedbatelné. Jaký tip čerpadla to asi musím rozvrat kryt.

Dobrý den, ano musíte sundat kryt kotle.

   Teď třeba jede 38stupnu, nechápu, zbytečně pak ohřívá třeba pokoje děti, kde mají nastavené termohlavice na 22st a topí jim na spaní, což je blbé. Přijde mi, že nefunguje regulace korektně a chybí mi noční režim, kde by byl třeba nějaký udržovací režim. Děkuji.

   Dobrý den, snížením nastavené teploty pod 20°C, by se měla snížit teplota topné vody (poníží se topná křivka) a tím by mělo dojít ke snížení prostorové teploty. Pokud to nedělá, tak máte nejspíše špatně nastaven nějaký parametr. Musel bych znát přesné nastavení všech parametrů Vitotrolu a mít podrobný popis, jak se topný systém chová.

   Dobré ráno, přečetl jsem si pár rád, které na svých stránkách dáváte lidem a z toho jsem pochopil, že nejlepší regulace je 24hodin s ekvitermní regulací dle venkovní teploty a prostorový termostat neřešit. Jediné, co tedy řeším je ta noc, kdy topení kde děti spí v noci není dobré, tak že to bych mohl vyřešit hlavicemi s extra nastavením plánu, aby se hlavice třeba už ve 20hod uzavřela na 19st. a ráno zase otevřela. Předpokládal jsem, že plán, který používám tedy 6 změn za den bude nějak platný pro regulaci, ale asi není nebo ano? Zatím si myslím že nikoliv.
   Ráno jsem vylezl předčasně v 5.45, venku 2st, všude natopeno, kotel jede vodu 40st, no to je krásný, ale měl by začít dle plánu v 6hod na 22st. Tak jdu bouchnu mu v programování manuál na 10st a hle během chvíle padá teplota na udržovacích 28st defacto bez hořáku, a to takhle pokračuje až do této doby než po 6.30 bouchnu zase režim auto kde naskočí 22st. Nejsem odborník, ale přijde mi, že je něco blbě. Ekvitermní křivku řídí ten termostat nebo si kotel dělá sám? Tím chci říct, jestli nemám otestovat jiný termostat nebo třeba čidlo co je venku jestli není nějaké jeblé :) Byl jsem na křivce momentálně 8 + korekce +1 a furt defacto přetápím, a to je venku +1 st, to co mě vadí je hlavně ta NOC.
   Na zkoušku jsem teď dal křivku 6 a manuálně na 20cet termostat a kotel ubral a teď se zase mrská někde kolem 28-30 :) tak budu pozorovat. Moc Vám děkuji za informace. Hezký den

   Dobrý den, s prostorovým termostatem jste to hodně zjednodušil. Závěr by měl být spíše, že u kondenzačních kotlů není dobré dělat velké teplotní skoky.
Programovatelné hlavice bych zatím neřešil. Jak jsem psal, vyděl bych to na nějaký špatně nastavený parametr.
Hodně zjednodušeně si kotel řídí vše sám a prostorový přístroj je jen taková prodloužená ruka.

   Dobrý večer, moc děkuji za odpovědi, posílám parametry = konstanty
 2 - 10 - min regulace
 3 - 22.5 - max regulace
 4 - 25 - min regul teplota
 5 - 60 - max regul teplota
 6 - ekviterm – křivka 6 (dnes jsem změnil, teplota začala klesat na 0, a vypadá to, že to začíná fungovat lépe)
 9 - posun - 1
 10 - izolace dobrá
 11 - regulační interval – 15 min (to je aktivní v auto posunu)
 12 - rychlost reakce - 5 (to je aktivní v auto posunu)
 13 - ne
 16 - korekce teploty - 0
   Dále už pak nic. Programování je teďka od 6 hod do 21.30 Teplota přes den ve skocích 22-21 (jak tu jsme, ale dám asi vše 22 jak říkáte skoky nemají smysl) a na noc 19.
   Pár dní, co to sleduji, tak se občas stalo na křivce třeba 8, že kotel najednou jel třeba v noci 39 otopku jen tak hodinu (děti mají pak skoro vedro v pokojích, jako spát při 22+ nic moc), když jsem koukal asi 30min, že nic nedělá, tak jsem ho vypnul. Nechal 2min a zapnul a po chvilce byl zase na udržovací teplotě třeba 28st a jel takhle vesele takhle dál, po hodině furt 28, venku 2st. A nepomáhalo tomu to, že jsem snížil prostorovou teplotu na 10 třeba. Pomohlo až vypnutí.
   Jediné pak co jsem ještě nastavoval výkon ručně kotle v menu kotle tuším na max 15kW a čerpadlo se taky snižovalo (u ohřevu vody jede na plné kole vždy ale pro otopnou), to jsem udělal až tento rok se servisákem Viessmannu. Nejsou na kotli ještě nějaké další servisní parametry? Jinak před jsem jel 3 roky s prostorovou teplotou (1 rok jsem to měl podle plotu, zabydlovali jsem se) a díky tomu že luxus firma nedala výpočet tak jsem to honil zleva doprava a nic moc. Několika násobně jsem žádal o opravu / reklamaci atd. a nakonec jsem si sehnal projektanta který mi to přesně spočítal a mám to vše nastavené (průtoky ventilu) a začíná pěkně fungovat, jediné, co musíme vyměnit žebřík v koupelně ten je malý a prohodit 3 radiátory mezi sebou. Moc děkuji.

   Dobrý den, přestavte parametry:
 9 – Posun křivky -> pro nízkoteplotní radiátory se hodnota má pohybovat kolem 3°C (změnou 3°C na topné vodě se prostorová teplota změní o 1°C). Pro začátek začněte se 4°C ať vidíte reakci. Později, pokud to bude moc, tak můžete ubrat až k 3°C.
 10 – Izolace budovy -> nastavte na střední. Pokud by reakce byly pomalé, tak klidně i na špatná.
V kotli zkontrolujte, nebo nechte zkontrolovat jestli na svorkovnici X1 je odstraněna klema (můstek) mezi svorkou (1) a (L). Pozor je tam síťové napětí 230V. Dělat bez napětí!

Dobrý večer. Dobře vyzkouším. Zavolám servis na kontrolu svorkovnice a mohu se zeptat proč? Na co to má mít vliv? Moc díky.

   Dobrý den, v návodu je napsané „Při připojení jednotky Vitotrol 100 nebo dálkového ovládání Open Therm odstraňte můstek mezi L a 1.“. Sice si mi to úplně nezdá, tato klema se používá na blokování kotle například prostorovým termostatem, ale co je psáno, to je dáno. Nejspíše bude SW kotle udělán tak, že s touto klemou nedovolí kotel vypnout i když zařízení na OpenThermu říká, že už není potřeba topit.

   Dobrý večer, klemu jsem našel v manuálu kotle ( D ). Koukneme na to se servisákem. Tak že ta klema by měla za následek to, že když pojedu ještě dle prostoru tak kotel se nevypne, respektive čerpadlo.
   No zatím si začínám zvykat bez prostoru. V manuálu se píše, že referenční teplota je 20st, tak já chci 22, tím pádem konstanta 9 - tedy posun křivky je 2, když jsem zkoušel 4 to bylo fakt moc i 3 bylo, nakonec jsem zůstal u koeficientu 1 + střední izolace reakce a hodnoty teploty mám 18 v noci, 20 přes den, 22 večer což zatím na teploty 0-1 teď venku co jsou tak to vypadá fakt dobře, je všude krásné teplo a kotel se ve většině případu fláká 25-28st a pokud jede tak max 37-38st. No uvidíme až padne po 0. Zatím moc děkuji, sem něco dlužen? Klidně něco pošlu, řekněte si. Ozvu se pak s tou klemou.

   Dobrý den, následek klemy jen odhaduji, přesné chování bude vědět servisák (mají na to školení), ale pokud už kotel jede tak jak má, tak bude nejspíše vše v pořádku. Nechal bych kontrolu klemy třeba až na servisní prohlídku / čištění kotle.
Správnost nastavení koeficientu se nejlépe projeví při velkém rozdílu požadovaná / skutečná teplota v prostoru.
Nejste dlužen nic, třeba se někdy najde příležitost mi to oplatit ;-)

Odesílatel: k@audio-visual.cz