Vizualizace AMAP99

   Dobrý den, našel jsem na internetu vaše stránky a velice mě zaujaly. Chtěl bych vás tedy jako zkušenějšího požádat o radu. Známý koupil nemovitost s regulací vytápění a ohřevu TUV pomocí AMIT AMAP99. Bohužel zatím nezná dodavatele technologie. Chtěl jsem se zeptat, zdali je možné takto bez znalosti programu v jednotce vytvořit nějakou vizualizaci (např. ControlWeb). A jestli bez nějakých přídavných modulů lze vůbec tuto jednotku propojit s PC (RS232) pro použití vizualizace. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, bez znalosti programu v jednotce nejste schopen vizualizaci plnohodnotně vytvořit. Šlo by odsledovat chování programu a proměnných a následně se o „něco“ pokusit, ale to už jak profesně tak finančně vychází udělat SW pro AMAP znovu přesně podle vašich představ.
   Ano, pro vizualizaci programu v AMAPu99 můžete použít standardně osazený port nula RS232. S minimálními náklady též můžete použít port jedna RS232 nebo RS485 (dovnitř do stanice se osazuje rozšiřující modul, který může být už osazen), pokud nejsou porty použité pro jiný komunikační protokol než DB-Net. Další možnost je použití webového serveru AWEB, kde máte za dobrou cenu „HW krabičku“ a zároveň už neplatíte licenci vizualizace. Zde je výhoda/nevýhoda využití standardních prohlížečů, ale pro jednodušší aplikace je to vhodné řešení. Dále s přijatelnými náklady je možnost upgrade procesorové desky na AMAP99S kde je port ethernet s protokolem DB-Net IP.
   Závěrem bych chtěl doplnit, že u všech stanic AMiT je vždy minimálně jeden komunikační port na který je možnost vizualizaci připojit. Dejte ale pozor na to, že může být na tomto portu programově nadefinován jiný protokol, který má přednost před systémovým protokolem (DB-Net) určeným pro vizualizace.

   Dobrý den, v případě použití webového serveru AWEB (cena kolem 4tis.?), se stejně musí webová aplikace/vizualizace nějak naprogramovat? Nám by stačilo základní ovládání - VYP./ZAP., některé stavy a teploty.

   Dobrý den, v podstatě je jedno, jestli chcete jen drobnost tj. pár stavů nebo všechno, protože postup je vždy stejný. Jsou dvě základní cesty. První je, že to nějak „zbastlíte“ tj. zachováte stávající SW v AMAPu jen vyčtete proměnné a budete sledovat, co co dělá a následně to použijete pro vizualizaci, což může nebo nemusí někdy fungovat, protože nevíte, jak je SW napsán. Prostředků k tomu máte dost, ale všechny se musí též naprogramovat. Můžete použít AWEB, Viewdet, ControlWeb, Promotic atd. Bez programátora, který SW v AMAPu vytvořil, se dál nepohnete, proto by bylo dobré ho kontaktovat.
   Nebo se do toho zakousnete více a uděláte SW jak pro AMAP (řídicí část) tak vizualizaci (uživatelská část). Poté víte přesně co, kdy a jak funguje. Ideální cestu tahle na dálku bez dalších informací nelze určit.

   SW na vizualizaci je spousta, doporučil byste mi nějaký více před ostatními?

   Dobrý den, pokud se jedná opravdu o jednoduchou vizualizaci, tak bych použil servisní nástroj od AMiTu s názvem Viewdet, kde je licence zadarmo a náklady jsou jen na práci programátora. Protože se jedná o servisní nástroj, tak tomu odpovídá i výsledek, ale pokud tomu věnujete dostatek času, tak se dá vytvořit i skoroprofesionální vzhled. Též bych úplně nezavrhoval AMEB, kde je programovací SW též zdarma a záleží jen na času, který se uživatelskému rozhraní věnuje.
   Z profi vizualizací je vždy nejlacinější ta, kterou umíte efektivně tz. rychle a kvalitně naprogramovat. Jestli nemáte zkušenosti s žádnou, tak bych vybíral mezi ControlWebem http://www.mii.cz a mezi Promoticem http://www.promotic.eu. Runtime ControlWebu je v konečném součtu lacinější ale je to klasická vizualizace. Webový server se tam musí pracně dodělat (fakt nevím, proč se to jmenuje controlWEB). Tím nechci říci, že je špatný, většinu vizualizací děláme v něm. Promotic je více orientován na webové aplikace. Pokud se opět jedná o minimum proměnných (max. 30), tak je licence u Promoticu zdarma. Též pokud chcete plnohodnotné webové prostředí, tak bych zvolil tuto aplikaci.

Odesílatel: ap@atlas.cz