Ekvitermní regulace kotel Bosh

   Dobrý den, mám atmosférický plynový Junkers kotel a prostorovou regulaci. Prostorový termostat je v obývacím prostoru, který je prosluněn a je tam i krb. Aby nevychladl zbytek domu, řešil jsem to přepínaným na druhé teplotní čidlo v nejchladnější místnosti domu a regulaci termostatickými ventily v obýváku.
   Nyní přecházím na kondenzační kotel Bosch Condens 8700iW 30p s termostatem CT 200, ekvitermní řízení. Může být termostat v obýváku nebo ho mam umístit v nejchladnější místnosti. Tim by odpadl komfort ovládaní termostatu. Je případně možné k CT 200 připojit druhé čidlo? Jak v obou alternativách nastavit vliv prostoru?

   Dobrý den, vaše otázky byste měl směřovat na dodavatele kotle a regulátoru.
Pro nejefektivnější provoz kotle v poměru cena/výkon a s minimem informací k topnému systému co jste mi dal, bych osobně postupoval takto: Ke kotli připojit venkovní čidlo, aby měl aktuální informaci o tepelných ztrátách bytu (žádnou internetovou venkovní teplotu, která vůbec nebere v potaz místní podmínky). Tímto by byl řešen potřebný výkon (teplota topné vody) kotle. Protože kondenzační kotle pracují nejefektivněji s co nejstudenější teplotou vratné vody a tím i topné vody, tak bych se snažil, aby běžel co nejdéle na nízký výkon (raději dlouho na nízkou TV, než krátce na větší teplotu TV), a to docílíte tak, že nebude co nejméně náběhových špiček, proto bych dal do nejstudenější místnosti (ne do ložnice) jednoduchý termostat, kterým budete jen realizovat noční pokles prostorové teploty a ani ten někdy není potřeba. O ostatní se postarají případně termostatické hlavice.
   Pro vaše podmínky a daný typ kotle není stávající řízení (termostaty) ani CT 200 vhodné. Může se vám zdát, že nemáte kotel pod kontrolu, ale spotřeba plynu bude nižší, když kotel necháte si spokojeně „brumlat“ na malém výkonu a čím méně zásahů, tím lépe.


Dobry den, moc dekuji za rychlou reakci. Jen poslední dotaz – co přesně znamená vliv prostoru, co je nutné vzít na zřetel při jeho nastaveni?

   Dobrý den, protože každá firma (programátor) to řeší po svém, tak jen obecně (musíte si nastudovat konkrétní regulátor). Prostorový snímač teplot má dvě funkce.
 1) Upravuje výstupní teplotu z kotle podle aktuální teploty v prostoru. Základní premisa je, že se rozdíl požadované a skutečné teploty v prostoru vynásobený koeficientem topného systém přičte/odečte od požadované teploty topné vody. Příklad: Kotel je nastaven na 60°C, případně ekvitermní regulace spočítala 60°C. Bez vlivu prostoru by kotel jel na 60°C. Jestliže v prostoru budeme mít snímač který změří 22°C a požadovaná teplota bude 20°C a topný systém bude „4°C“ (změnou teploty o 1°C v prostoru je potřeba změnit teplotu topné vody o 4°C), tak výsledná teplota by měla být: 60 – ((22 – 20) * 4) = 52°C. Podrobněji je to popsané v mé knize.
 2) Pokud teplota v prostoru „přeleze“ požadovanou o nějakou mez (0,5°C až 2°C), tak dochází k celkovému odstavení topení.
Co se týká nastavení vlivnosti prostoru na ekvitermní řízení je nutné mít jako první dobře nastavenou topnou křivku (není to za den, spíše za jednu topnou sezónu). Správně nastaven ekviterm se pozná tak, že při jakékoli venkovní teplotě jsou pokryté tepelné ztráty a teplota v prostoru je stabilní (mimo ovlivnění vnějšími vlivy, jakou je oslunění atd.). Proto se zařazuje vliv prostoru, aby se tyto vlivy vzali v potaz při výpočtu topné vody a tím i tepelných ztrát. Až po odladění topné křivky zařaďte takový vliv, aby i při těchto vnějších vlivech byla teplota stabilní. Pozor na bod 2, kdy vám může hodně ovlivňovat vlivnost na topnou vody (pro odladění nastavit co nejvyšší a až úplně nakonec nastavit požadovanou přesnost). Hlavně při zvolené vysoké topné křivce, tj. nestihne upravit teplotu topné vody před vypnutím (zjednodušeně -> čím větší teplota topné vody tím horší účinnost, proto se snažíme u kondenzačních kotlů o co nejnižší teplotu).

   Dobry den, Mnohé díky. Kotel budou instalovat během dvou týdnů, instalační firma nastaví doporučenou křivku a pak mam připravenou tabulku pocitového vnímání teploty a stavu křivky a budu se snažit nastavit podle Vašich doporučení.


   Dobrý den, kotel Bosch, nastaveni ekv. křivky fungovaly dobře při teplotách kolem nuly a při mírném mrazu. Nyní po otepleni velmi dlouho dotápí poslední půlstupeň. Jaký zásah byste doporučoval? Děkuji.

   Dobrý den, osobně bych nedělal zásah žádný. Pokud neuvidíte číslo, tak ten půl stupeň pocitově nepoznáte a kotel je provozován efektivně. Jestliže i přesto chcete přesnou teplotu, tak začněte s přestavením parametru „Vliv prostoru“ na „Vysoký (3)“.

Odesílatel: tos@seznam.cz

Komentáře

Ku CT200 žiadne ďalšie čidlo

Ku CT200 žiadne ďalšie čidlo nepripojíte. Rozumný nápad je prikúpiť externé čidlo a riadiť vykurovanie ekvitermikou. Termostat ale nemôže byť v miestnosti s krbom, lebo teplo z neho by ho ovplyvnilo. V menu CT200 je síce položka Krb, ale v spojitosti s ekvitermickou reguláciou je táto voľba(krb) zakázaná. Dajte CT200 do najchladnejšej miestnosti, termostatickými ventilmi vyregulujete obývák a o komfort neprídete, lebo CT200 budete ovládať mobilom s pivkom v ruke v obýváku pri krbe. Vplyv priestoru dajte na vysoký. Min.teplotu výstupu skúste dať 25, max. teplotu 75(pri kúrení radiátormi) a zostáva vám pohrať sa s pätným a koncovým bodom ekvitermickej krivky- to už závisí od strát domu. Pätu skúste dať 23 a koncový bod 50. Ak bude mrznúť a želanú teplotu v dome nedosiahnete, zvýšte koncovú teplotu. Ak bude nad nulou tak odhadom 10st., posúvaním päty nastavujete želanú teplotu. Pri prekúrení znižujte, pri nedokúrení dvíhajte pätu. A nezabudnite nastaviť ručne max. teplotu vody na kotli tiež na 75. P.Rokický, Košice

CT200 druhé čidlo - odpověď

Osobně bych to řešil bez prostoru, maximálně dát do nejchladnější místnosti termostat pro eliminování „špatně“ nastavené křivky a případného nočního poklesu, jak jsem psal, ale je fakt, že pokud CT 200 už máte, tak proč ho nepoužít…